Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

“Peaministri parteikaaslased näitasid täna parlamendis, et nende tegelik panus eesti keele kaitsmisesse piirdub kaitsmisest rääkimisega,” ütles Riigikogu liige Andres Herkel pärast seda, kui Reformierakond ei toetanud täna keeleseaduse muutmise seaduse teise lugemise lõpetamist.

„Sõnades eesti keele kaitsmist nii kõrgele upitav partei pole siin tõsiseltvõetav, kuna jättis toetuseta seaduse, mille eesmärk on kehtestada keeleseaduse täitmise üle järelevalve, samuti tasemeeksamite läbiviimise ja keeletunnistuste kehtetuks tunnistamise kord,” sõnas Herkel. Ka õiguskantsler on korduvalt rõhutanud, et Keeleinspektsiooni volitused riikliku järelevalve teostamiseks tuleb sätestada seaduse tasandil.

Isamaa ja Res Publica Liidu saadikute soov oli muudatuste kaudu ka korrastada riigikeele tundmisele esitatavaid nõudeid, määratleda täpsemalt keeletundmise tunnistuste kehtetuks tunnistamise tingimused ning kehtestada keeleseaduse täitmise riiklik järelevalve.

„Valitsuse liiderpartei on valmis tegema deklaratsioone eesti keele kohta ning rääkima põhiseaduse preambuli muutmisest, kuid kui on vaja tegelikult keelt ja kultuuri kaitsta, siis hüppavad nad lihtsalt alt ära,” ütles Herkel.

Tagasiside