Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi parlamendisaadik Andres Herkel avaldas 2008. aasta riigieelarve esimesel lugemisel Riigikogu kõnetoolist lootust, et riik suudab jääda paindlikuks ja tugevaks, et tagada kodanikele turvatunne ning aidata inimeste võimeid kõige paremini avada.

„Haridus on meie edasikestmise võtmevaldkond – sellest sõltub konkurentsivõime. See eelarve väärtustab õpetajatööd ja selle väärilist tasustamist, ka noore õpetaja jäämist maakooli,” ütles Herkel.

Ta osundas peremeetmetele nagu laste ja perede toetamine, tõstes esile IRLi algatatud tulumaksuvabastust alates esimesest lapsest, kodutoetusmeedet ja vanemahüvitisperioodi pikendamist.

„Rääkides lastest ja peredest ei saa me mööda minna eakatest. Üle aegade on eelarvekavas sellised numbrid, et me ei pea pensionäride ees piinlikkust tundma – Eesti keskmine pension on tuleval aastal 4600 krooni kandis”.

Herkel rõhutas ka eelarves sisalduvaid vahendeid teedeehitusele, eriti Tallinna – Tartu maanteed – mis on osa liiklusohutusprobleemi lahendamisest. Ta tõstis esile ka põllumajandusministeeriumi, mis on suutnud oma aparaadi arvelt kokku hoida ja tagab esmakordselt kaasfinantseerimise kaudu Euroopa Liidu toetused maksimaalses mahus.

„Välisvahendite kasv on märkimisväärne ja ma usun ka, et nüüdseks on põllumajandusministeerium see, kes eestlaste optimismi Euroopa Liidu osas üleval hoiab”.

Herkel võrdles oma kõnes ka 2008. aasta eelarvet esimese kroonieelarvega, mida 15 aastat tagasi ette Riigikogus valmistati. 1993. aasta riigieelarve kogumaht oli 3,7 miljardit krooni – 2008. aasta eelarve ülejääk on ligikaudu samas suurusjärgus.

Tagasiside