Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabariigi President Alar Karis peab neil päevil otsustama, kas kuulutada välja lasterikkaid peresid riivav ja solvav perehüvitiste kärpe seadus. Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on ühiskond seadusemuudatusele oma hukkamõistva hinnangu juba andnud ning loodetavasti jõuab ka president seisukohale, et seadusemuudatus on oma olemuselt põhiseadusvastane.

„Peretoetuste tõstmise eelnõu võeti eelmise aasta lõpus Riigikogus vastu kõigi parlamendis esindatud erakondade harvanähtaval üksmeelel ning praeguse koalitsiooni otsus seda pool aastat hiljem enda esimese sammuna muuta, sealjuures huvigruppe sisuliselt kaasamata ja Riigikogu senist tööpraktikat rängalt rikkudes, on selgelt sõnamurdlik. Riigikohus on varasemalt rõhutanud, et riik ei tohi sõnamurdlikult käituda. Seetõttu on Isamaa selge seisukoht, et seadus on oma olemuselt vastuolus Põhiseadusega,“ sõnas Seeder.

Riigikogu esimees saatis perehüvitiste seaduse Vabariigi Presidendile väljakuulutamiseks 15. juunil ning Põhiseaduse kohaselt on riigipeal otsuse tegemiseks aega 14 päeva. Seega kukub tähtaeg lähipäevil. Isamaa saatis esmaspäeval presidendile teistkordse pöördumise palvega jätta seadus välja kuulutamata.

„Vabariigi President on mitmed seadused, mis võeti vastu alles eelmisel nädalal, juba välja kuulutanud, kuid perehüvitiste kärbet veel mitte. See on selge sõnum, et ka presidendil on seaduse osas arvestatavaid kahtlusi.“ lisas Seeder. „Viimastel nädalatel on Isamaa Riigikogu saadikud saanud mitmeid pöördumisi huvigruppidelt ja mõttekodadelt, kes tunnevad end võimuerakondade käitumisest solvatuna. Samamoodi on rahvastikuteadlased toonud välja seaduse negatiivse mõju meie rahva kestmise vaatenurgast. Mitmed vastavad kirjad on minu teadmist mööda jõudnud ka presidendi lauale, sealjuures Eesti Lasterikaste Perede Liidu poolt, mis kogus seadusemuudatuse vastu vähem kui kuuga 23 748 allkirja. Tegu on ilmse näitega, et ühiskond on koalitsiooni käitumise hukka mõistnud ning poliitikud peavad naasma ühise laua taha, et leida demograafilisele kriisile tegelik lahendus, mitte halvendama kiirkorras meie perede toimetulekut.“

Tagasiside