Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

2019. aasta eelarve positiivne sõnum nii ettevõtjatele kui Eesti inimestele ja järgib maksurahu, see tähendab, et uusi makse ei kehtestata ning maksumäärasid ei tõsteta. Üldine maksukoormus jääb järgmistel aastatel samaks, tunduvalt allapoole Euroopa Liidu keskmist. Riigi rahandus on heas korras – 2019. aasta eelarve on struktuurses tasakaalus ja nominaalselt 0,5 protsendi ehk 133 miljoni euroga ülejäägis. Lisaks väheneb valitsussektori võlakoormus nii majanduskasvu kui ka varem võetud laenude tagasimaksmise tõttu.

See riigieelarve panustab meie haridussüsteemi. Üks osa sellest on õpetajate palk, mille miinimummäär on tuleval aastal 1250 eurot ning keskmine prognoositav palk tõuseb 1500 eurole. Oluline on ka see, et eraldatakse 15 miljonit KOV-idele, lasteaiaõpetajate palkade tõusu motiveerimieks.

Kaitsekulud on tuleval aastal absoluutnumbritelt taasiseseisvumisaastate suurimad. Ette nähtud 585 miljonit eurot, moodustab prognoositud SKP-st 2,16%. Täiendava rahastuse abil tõuseb tegevväelaste keskmine palgatase 2019. Aastal 30% võrra üle Eesti keskmise palga. Samuti soetatakse uusi lahingumasinaid ja jätkatakse lahingumoona hankeid ning tugevdatakse Kaitseliitu, mis on ülimalt oluline, vabatahtlik riigikaitseorganisatsioon. Lisaks kaitseväele kasvavad oluliselt ka vahendid sisejulgeoleku valdkonnas töötavate inimeste palgatõusuks.

Isamaa on alati väärtustanud pere- ja rahvastikupoliitikat ning seetõttu tõusevad tuleval aasta lapsetoetused 60-le eurole. See on lisaks tänavu seadustatud täiendavale kolmanda lapse toetusele.

Tagasiside