Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Res Publica teeb ettepaneku esimesel võimalusel kutsuda kokku Riigikogu saadikuühendus Valgevene demokraatliku arengu kaitseks, et avaldada umbusaldust selle praegusele juhile Vladimir Velmanile.

Res Publica saadik Mihhail Lotman ütles, et Vladimir Velman peab komisjoni juhi kohalt lahkuma, tema väljaütlemiste pärast Lukašenka režiimi toetuseks.

Reformierakonna saadikud ei pidanud väljaütlemisi juhuslikuks, vaid asetasid need Keskerakonna ja Vene võimupartei „Ühtne Venemaa” koostööleppe konteksti ning lahkusid ühendusest. Täna tuli Reformierakonnalt teadaanne, et nad moodustavad uue toetusrühma.

„Res Publica seisukohalt on selline sündmuste areng ülimalt kahetsusväärne,” ütles Lotman. Ta peab näilist vastandumist Velmanile sisuliselt temaga kokkumängimiseks, kuna Keskerakonna strateegia seisnebki välismaailmale teatamises, et Eesti parlamendis on kaks erinevat arusaama Valgevene demokraatlikest protsessidest. „Ühega on seotud „armastatud juhi” Lukašenka poliitika, teised toetavad „marginaale”,” ütles Lotman.

Juhan Partsi meelest on Reformierakonna positsioon küüniline ja populistlik. Ta tuletab meelde, et peaminister Andrus Ansip on siiani kaitsnud Keskerakonna lepet „Ühtse Venemaaga”, ega näe selles mingit probleemi. „Velmani väljaütlemised näitavad selgelt, et probleeme siiski on, nad paiknevad nimelt praeguses võimukoalitsioonis,” ütles Parts.

Res Publica seisukoht on, et esimesel võimalusel tuleb kutsuda kokku saadikuühendus Valgevene demokraatliku arengu kaitseks ja avaldada umbusaldust selle praegusele juhile Vladimir Velmanile. ”Eestil on üks Valgevene-poliitika ja kahe eri vaatega toetusrühma tekkimine oleks eksitav",” rääkis Lotman.

Tagasiside