Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Avalik pöördumine peaministri poole
12.12.2006

Hr Andus Ansip

Eesti Vabariigi Peaminister

Avalik pöördumine

Lugupeetud Andrus Ansip,

Isamaa ja Res Publica Liidu Riigikogu fraktsioonid pöörduvad Teie poole seoses majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaare ettepanekuga anda eriliste teenete eest Eesti kodakondsus Vene transiidiärimehele Andrei Filatovile, kes on kaasa aidanud eestivastastele propagandarünnakutele.

Soovime juhtida Teie tähelepanu asjaolule, et tänavu on Eestis välja antud DVD-film „Eesti – perekrjastok istorii”, mille tootmisele on filmi autorite sõnul kaasa aidanud Vene Föderatsiooni suursaadik Eesti Vabariigis T.E Konstantin Provalov ning Savisaare toetusel Eesti kodakondsust taotlev Andrei Filatov.

See DVD-film on Vene Föderatsiooni propagandamaterjal, mis on otseselt suunatud Eesti lähiajaloo ümberhindamisele Vene huvidest lähtuvalt. Nn õppefilmis käsitletakse muuhulgas aastatel 1941-1944 toimunud sündmusi kui Eesti kodusõda Eesti Vabariigi natsismist vabastamise eest. Lisaks sedastab film vaatajatele meeleolusid tänasest Eesti Vabariigist kui „vabastajate” ja „natslike” rahvuslike jõudude vahelisest sõjatandrist, kus rahvusvähemused tallatakse jalgade alla. Filmis kommenteerib Eesti lähiajalugu väga tendentslikult ka Nõukogude Liidu sõjakangelane Arnold Meri.

Nendel asjaoludel oleme kategooriliselt Andrei Filatov’ile „eriteenete” eest kodakondsuse andmise vastu. Eesti Vabariik ei saa tänada Andrei Filatov’it Eesti Vabariigi vastu suunatud propagandakampaania toetamise või rahastamise eest, milles võltsitakse drastilisest Eesti ajalugu ja ülistatakse nõukogude okupatsiooni.

Edgar Savisaare ettepanek anda Andrei Filatovile Eesti kodakondsus on häbiväärne ning vastuolus ka seadusega. Meie kodakondsuse seadus välistab Eesti kodakondsuse andmisele isikule, kes on tegutsenud Eesti riigi ja tema julgeoleku vastu. Leiame, et Andrei Filatov on eestivastaseid propagandarünnakuid toetades just nimelt seda teinud.

Andrei Filatov on Vene naftatransiidifirma Severstaltrans tegevjuht ja üks osanikke. Juhime tähelepanu ka asjaolule, et Kaitsepolitsei on tänavuses aastaraamatus Severstaltransi tegevust tutvustatud Eesti julgeolekuriskina.

Leiame, et Teil ei ole iseseisva Eesti Vabariigi peaministrina võimalik Edgar Savisaare ettepanekut aktsepteerida. Nõuame, et Vabariigi Valitsus lükkaks tagasi Edgar Savisaare ettepaneku anda Andrei Filatovile Eesti kodakondsus.

Marko Pomerants
Res Publica fraktsiooni esimees

Andres Herkel
Isamaaliidu fraktsiooni esimees

Tagasiside