Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sven Sester Res Publica ja Isamaaliidu parlamendifraktsioonid andsid täna riigikogu menetlusse äriseadustiku ja kinnisturaamatuseaduse muutmise, võimaldamaks äriregistri ja kinnistusraamatu andmetega interneti teel tasuta tutvuda.

Kehtiva seaduse kohaselt on äriregister ja kinnistusraamat avalikud registrid, kuid nendega interneti teel tutvumise eest on kehtestatud igakuised tasud, lisaks ka tasu iga päringu eest.
Eelnõu esitajad leiavad, et registritega tasuta tutvumise võimalus muudaks ärikeskkonna läbipaistvamaks ja vähendaks pettuste võimalusi igapäevastes äritehingutes. Täna tuleb end e-riigina reklaamivas Eestis riiklike registritega interneti teel tutvumise eest tasu maksta, samas kui registrisse kohale minnes andmetega tutvumise eest tasu ei võeta.

2006. aasta riigieelarve seletuskirja kohaselt kasvab nende tasude arvel saadav tulu 2006. aastal 101 protsenti kuni 16,4 miljoni kroonini. Äriregistri ja kinnistusraamatu pidamiseks kulus eelmisel aastal 43,7 miljonit krooni, samas kui nendega seotud riigilõivud ja tutvumise tasud tõid riigile sisse pea 300 miljonit krooni.

"Nende numbrite taustal on kohatu väita, et riik pakuks registritega tutvujatele tasuta lõunaid. Tegelikult pidurdavad need tasud ettevõtluskeskkonda ja tsiviilkäivet," märkis Res Publica saadik Sven Sester.

Opositsioonierakonnad esitasid eelnõu riigikogu menetlusse kolmandat korda, sest justiitsminister Rein Lang ütles eelmisel nädalal parlamendi ees, et valitsus ei saanud toetada selle jõustumist käesoleval aastal, kuna 2006. aasta riigieelarves puudub selleks raha.

Tagasiside