Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka (Isamaa) sõnul on tekkinud absurdne olukord, kus valitsus on andnud mõista, et osadele abivajajatele kompenseeritakse elektrihind osaliselt, kuid vajalikku seadusemuudatust veel tehtud ei ole.

Aivar Koka sõnul on valitsus pannud inimesed ja omavalitsused keerulisse olukorda. “Energiahinna tõusust on räägitud juba mitu kuud. Nüüd on valitsus jõudnud viimaks kokkuleppele, et osadele abivajajatele energiahinnatõus osaliselt kompenseeritakse, kuid selleks vajalik seadusemuudatus pole Riigikogus veel vastu võetud. Inimesed said oktoobri alguses kätte esimesed kõrged küttearved ning pöörduvad juba omavalitsuste poole, kuid ühtegi alust abivajajaid aidata veel ei ole” kirjeldas Kokk tekkinud olukorda.

Ta lisas, et tekkinud viivitus on järjekordne näide koalitsiooni halvast töövõimest. “Mitu kuud on kulutatud sellele, et leida mingigi kompromiss Reformierakonna ja Keskerakonna vahel. See kaotatud aeg on aga peavalu omavalitsusjuhtidele ja kümnetele tuhandetele peredele, kes peavad kõrgete energiahindade tõttu oma elus suuri ümberkorraldusi tegema. Asjatu vaidlemise asemel olnuks mõistlikum asuda toetama Isamaa ettepanekut kompenseerida ajutiselt taastuvenergiatasu ning langetada elektri-, gaasi- ja soojusenergia käibemaksu 20-lt protsendilt 9-le,” ütles Kokk.

Koalitsioonierakonnad plaanivad lisada energiahinna tõusu leevendusmeetme vähemkindlustatud peredele Riigikogu menetluses oleva alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise seaduse eelnõule. Kehtiv kord ei näe ette võimalust, et kohaliku omavalitsuse üksused sellist toetust saaksid anda. Muudatus lisab võimaluse, et toetuse andmise saab ülesandeks anda ka kohaliku omavalitsuse üksusele.

Tagasiside