Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Aivar Kokk (IRL) sõnas täna Tallinna Tehnika Ülikoolis 20 aasta möödumist põhiseaduse vastuvõtmisest tähistaval  konverentsil, et haldusreformi käsitlemine takerdub liiga tihti küsimuse taha, kes kaotab?
 
„Täna on peamine takistus haldusreformi tegemisel hirm selle ees, et keegi peab lahkuma. Selle asemel, et iga hinna eest oma ametikohast kinni hoida, tuleb mõelda, kuidas korraldada Eesti regionaalne haldussüsteem selliseks, et oleks tagatud avaliku teenuse kättesaadavus, efektiivsus ja kestlikkus,“ rääkis Kokk.
 
Kokk käis edasisteks aruteludeks välja idee, mille kohaselt võiks olla maakond kogu Eesti uue regionaalhalduskorralduse aluseks. „Koos 2017. aasta kohalike valimistega võiksid maakonnad võtta üle omavalitsuse ülesanded ja õigused. Praegused vallad võiksid aga saada osavalla staatuse, mille ülesanneteks oleks näiteks sotsiaalhoolekande küsimuste lahendamine, lasteaiad, algkoolid, heakord jms,“ selgitas Kokk.
 
„Riigi esinduse tugevdamiseks tuleks praeguste maavalitsuste asemel luua riigi regionaalsed esindused eesotsas maavanemaga, kellel on õigus rääkida valitsuses kaasa piirkonna jaoks tähtsate otsuste tegemisel. Maavanemaga tuleks kooskõlastada kõik tähtsamad otsused, mida riik regioonis planeerib. See looks olukorra, kus ministeeriumid ja riigiametid peaksid oma struktuurimuutuste läbiviimisel arvestama rohkem kohalike oludega,“ rääkis Kokk

Kokk lisas, et Eesti haldussüsteem peab tagama  inimestele elamisväärse elu ning vähemalt rahuldava teenuste kvaliteedi. Selle saavutamiseks tuleb tema sõnul õigustuste asemel, miks haldusreformi teha ei saa, hakata otsima lahendusi, kuidas seda teha.

Samuti tuleb Koka sõnul leida võimalusi kaugtöövõimaluste avardamiseks, mis annaks võimaldaks näiteks osadel riigiametnikel teha tööd teha väljaspool regionaalseid tõmbekeskuseid.

Tagasiside