Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni liige ettevõtja Enn Meri leiab, et valitsusel on vaja koguda reserve, mitte soodustada majanduse ülekuumenemist. Ühtlasi on Meri kriitiline rahandusminister Toomas Tõniste hiljuti esitatud eelarveprognooside suhtes.

Kui varasemalt on riigieelarves planeeritud alkoholiaktsiisi laekumiseks 341,2 miljonit eurot, siis nüüd on prognoos lausa 100 miljoni euro võrra madalam. Vabaerakonna esimees Andres Herkel osundab, et aktsiiside alalaekumise hinnang paisub umbes samamoodi nagu idapiiri väljaehitamise hinnang kasvab. „Midagi on meie riigis prognoosimisega väga mäda. Praeguse aktsiisipoliitika peaarhitektid ei peaks tulevikus Eesti maksupoliitikat kujundama. Praeguse valitsuse maksurahu-hüüatus meenutab olukorda, kus laps on sõrmed tikkudega ära kõrvetanud ning lubab meile nüüd, et enam ei tee,“ selgitab Herkel.

Enn Meri möönab, et valitsusel peale aktsiisitõusu ärajätmise või aktsiiside alandamise enam olegi midagi teha polegi. Lisaks rõhutab ta, et eelarve tasakaalust puudujääv 50 miljonit tuleb kokku hoida avalikus sektoris. „Niipea kui majanduskonjunktuur halveneb on Eesti riik, kus jalad ja keha ehk maksumaksjad ei jõua enam pead ehk riigiaparaati kanda. Vabaerakond on välja pakkunud poliitilise dieedi 3 retsepti, mis näevad ette kulude kärpimist nii Riigikogu kui erakondade tegevuse rahastamisel,“ märkis Meri. Andres Herkeli hinnangul tuleb meie riigi juhtimisel hakata kulutusi kokku hoidma kõikides haldusalades, eeskätt dubleerimise ja asendustegevuste piiramise näol. „Vabaerakond peab majanduse edendamiseks oluliseks tasakaalustatud maksureformi. Tööjõumakse tuleb vähendada, kompenseerides seda kommertskinnisvara maksustamisega. Ning tuleb luua maksuselgus, rakendades kõikidele ühtset ja selget 500-eurost tulumaksuvabastust,“ selgitas erakonna esimees Andres Herkel.

Tagasiside