Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjonis tekkis täna tuline debatt ja terav vastuolu kooseluseaduse rakendussätete puudumise küsimuses. Põhiseaduskomisjon pöördus õiguskomisjoni poole küsimusega, kas kooseluseaduse rakendussätete puudumine on vastuolus põhiseadusega ja kas rakendussätete puudumine riivab nende inimeste põhiõigusi, kes soovivad oma kooselu registreerida. Õiguskomisjoni liikme Valdo Randpere sõnul jagunes komisjon antud küsimust arutades kaheks leeriks.

“Ühe leeri esindajad leidsid, et kooseluseaduse rakendussätete puudumine ei riku kellegi õigusi ja et põhimõtteliselt ei lasu Riigikogul ka mingit kohustust rakendussätete väljatöötamisega tegeleda. Veelgi enam, selle seisukoha pooldajad pidasid vaieldavaks isegi seda, kas kooseluseadus on jõustunud. Seda seisukohta esindasid ja toetasid Keskerakonna, EKRE, Vabaerakonna ja IRL-i liikmed,” selgitas Randpere ühe leeri suhtumist.

“Teine seisukoht oli, et kooseluseaduse rakendussätete puudumine riivab inimeste põhiõigusi ja Riigikogu on inimeste õigustatud ootusi eiranud ning tekitanud sellega kahju. Seda seisukohta toetasid Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatide esindajad,” lisas Randpere.

Randpere selgitas, et hääletuse tulemusel otsustati vahekorraga 6:4, et õiguskomisjoni ametliku seisukohana esitatakse põhiseaduskomisjonile esimene seisukoht.

“Seoses sellega tekkis suhteliselt ebatavaline olukord, kus neli õiguskomisjoni liiget saatsid põhiseaduskomisjonile eriarvamuse, mis põhines teisele seisukohale. Sellele kirjutasid peale minu veel alla Marianne Mikko, Hardi Volmer ja Taavi Rõivas. See on järjekordne näide sellest, et valitsuskoalitsiooni sees on märgatav lõhe ja eriarvamus inimeste põhiõiguste ning vähemuste kaitse teemades.”

“Õiguskomisjoni otsus lõhestab ühiskonda edasi. Kooseluseaduse rakendussätete puudumise üle on muret väljendanud ka president. Samuti soovitab äsja avaldatud inimõiguste aruanne “Inimõigused Eestis 2016-2017” vastu võtta kooseluseaduse rakendusaktid, mis tagaksid kooseluseaduse rakendamise täies mahus,” võttis Randpere kooseluseadusega toimuva seisaku kokku.
Lisainfo:

Valdo Randpere
Reformierakonna fraktsioon
[email protected]
5159052

Tagasiside