Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Teekasutustasu rakendamiseks üksnes veokitele täismassiga üle 12 tonni peaks valitsus Euroopa Komisjonilt küsima erandi, lausus riigikogu majanduskomisjoni aseesimees Toomas Kivimägi (Reformierakond).

Kivimägi sõnul ei vaidlusta Reformierakonna fraktsioon raskeveokite teekasutustasu põhimõtet, ent ei toeta tänases majanduskeskkonnas maksukoormuse üldise kiire tõusu tingimustes selle rakendamist autodele täismassiga 3,5 kuni 12 tonni.

„Ka majandus- ja taristuministril on olnud mõtteis teekasutustasu rakendamine veoautodele üksnes täismassiga üle 12 tonni, mida muuhulgas kinnitab arvamuse küsimine EL-i transpordivolinikult. Tundub, et ajasurve eelarveaukude lappimisel ei võimalda erandi taotlemiseks ametlikku protseduuri läbida, kuna sel juhul ei saaks seda tasu rakendada 1. jaanuarist 2018. Selline argument põhjendatud erandi taotlemiseks on arusaamatu,“ lausus majanduskomisjoni aseesimees.

„Ei vasta tõele ka väide, et sarnased erandid pole kooskõlas Euroopa Liidu direktiividega. Erandid teekasutustasu rakendamiseks üksnes autodele täismassiga üle 12 tonni on saanud nii Rootsi kui ka Taani,“ märkis riigikogu liige.

Läbi mõtlemata on majanduskomisjoni aseesimehe hinnangul ka järelevalve teekasutustasu tasumise üle.

„Oleks igati loomupärane automaatse kontrollsüsteemi loomine, mida samuti minister majanduskomisjonis toetas. Paraku taaskord ajapuudusel sellele 1. jaanuarist 2018 lahendust ei leita ega ka lähiaastatel mitte. Mis tähendab, et järelevalve jääb politseipatrullide hooleks, mistõttu jääb neil vähem aega põhitööks ehk liikluses turvalisuse tagamiseks,“ lausus Kivimägi.

Riigikogus läheb täna esimesele lugemisele valitsuse algatatud liiklusseaduse, autoveoseaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu (419 SE), millega kehtestatakse teekasutustasu avalike teede kasutamise eest üle 3500 kilogrammise täismassiga veoauto ja selle haagisega.

Riigikogu majanduskomisjoni aseesimees

Toomas Kivimägi
[email protected]
+372 5013971

Tagasiside