Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu keskkonnakomisjon otsustas esmaspäeval saata Veeseaduse ja Jäätmeseaduse eelnõu, mis tuntud ka nn “haisuvastase” eelnõuna, esimesele lugemisele täiskogus. Tuhandete inimeste elukvaliteedi parandamist lubav eelnõu tuleb parlamendis arutamisele teisipäeval, 19. novembril.

„Viljandi, Pärnu ja Kohtla-Järve inimesed peaksid seda arutelu eriti tähelepanelikult jälgima,“ ütles reformierakondlane Tõnis Kõiv. Mullu Kõivu poolt Riigikogu keskkonnakomisjonile koostanud nn. haisuraportist selgub, et eelkõige nendes linnades on reoveehaisuga probleeme. Lisaks temale on “haisuvastase” eelnõu esitajateks Liisa Pakosta ja Siim Kabrits IRList ning ja Peep Aru Reformierakonnast.

“Kui eelnõu sihiks olev reoveesette haisu inimesteni levimise lõpetamine leiab laiemat toetust, siis on häid muutusi oodata,” lisas Kõiv, “vastasel juhul aga tuleb haisu edasi kannatada.” „Keegi meist ei soovi elada paha haisu sees, peame puhast õhku üheks oluliseks elukvaliteedi näitajaks. Samamoodi nagu puhas joogivesi ja kanalisatsioon on saanud vältimatuks mugavuseks, peame nüüd astuma järgmise sammu haisu kaotamiseks reoveesette käitlemisel,“ jätkas keskkonnakomisjoni liige.

Riigikogu liige meenutas, et taasiseseisvumisajal oleme olnud valiku ees, kas jätkata jõgede reostamist või investeerida reovee puhastamisse. „Odavam oleks olnud jätkata vanamoodi, aga otsustasime vastupidi – investeerisime sadu miljoneid, et joogivesi saaks puhtaks ja reovesi kokku kogutud ning puhastatud. Nüüd on aeg astuda järgmine samm, saada euroopalikuks ja käidelda reoveesetet haisuvabalt. Praegu leviv hais on märk arengupeetusest, mis vajab muutmist. On vaja läbimõeldult investeerida ja teha settekäitlus korda, mitte otsides takistusi investeeringute suurusest või hilisematest käitluskuludest, vaid mõistes vajadust lõpetada inimeste asjatu häirimine.

Elukvaliteedil ei ole hinda, see väljendub paremas enesetundes, stressi puudumises, tervena elatud aastate rohkuses. Sellegipoolest on puhas vesi ja puhas õhk väärtused, mida ei saa tasuta, kuigi nende olemasolu on tegelikkuses hindamatu,“ ütles Riigikogu liige Tõnis Kõiv.
 

Tagasiside