Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Tõnis Kõiv tegi tänasel kohtumisel keskkonnaminister Jaanus Tamkiviga kolm ettepanekut, kuidas tulevikus looduse reostamist vähendada.

Esiteks soovitab Kõiv keskkonnainspektsioonil sisse seada lühinumbriga telefon, kuhu saaks ebaseaduslikust prügist teatada. Sinna võiks helistada ka siis, kui maanteel märgatakse prügi maha laadivaid autosid või eessõitva auto aknast prügi välja visatakse. Numbrit ja sellele helistamise korda tuleks avalikkusele tutvustada. „Praegu enamasti ei teata, kuhu helistada või mida ette võtta, kui märgatakse keskkonna prahistamist,” lausus parlamendisaadik.

Teiseks tuleks laiemalt tutvustada prügi ebaseadusliku käitlemisega seotud ohtusid ja karistusi. „Reisilaevade pardal on näha silte, kus meenutatakse, et prügi merre viskamine on karistatav. Ka maanteede ääres ja näiteks bensiinijaamades võiks sarnast teavitamist teha, kus näha, et prahipildumise eest trahv kuni kaheksateist tuhat krooni,” ütles Tõnis Kõiv.

Kolmandaks soovitab parlamendisaadik kaaluda liiklusseaduse muutmist, mis kohustaks autos omama prügi kogumise võimalust. Liikluspolitsei saab vajadusel selle olemasolu kontrollida. „Mõistan, et selline ettepanek tundub veidi populistlik, kuid ütlen isiklikust kogemusest – see toimib. Prahti ikka tekib ja mugav võimalus kogumiseks vähendab aknast väljaloopimise kiusatust. Praegu on prügikoti omamine südametunnistusest lähtuvalt vabatahtlik. Äkki aitab kohustuslikuks muutmine vähendada teeäärte risustamist?,” avaldas Tõnis Kõiv lootust.

„Vesteldes eelmise nädala reedel Tallinn-Tartu maantee äärset sodi korjanud Paide Ühisgümnaasiumi õpilastega, tundsin piinlikkust nende isade ja emade eest, kes autoaknast sodi välja loobivad. Kas mõtlevad suitsukoni või kommipaberi minema lennutajad, et nende endi lapsed tulevad ja korjavad selle kord kokku. Et Eestimaa saaks puhtaks ja jääks puhtaks, vajame mõtteviisi muutust. Prügi laialiloopimine peab olema palju laiemalt taunitav, kui seni. Seadusandjal, riigipoolsel teavitamisel ning riigi sunnil on siin oma roll täita,” lausus parlamendisaadik.

Lisainformatsioon: Tõnis Kõiv 506 5300
Riigikogu liige, Reformierakond

Teate koostas ja edastas: Karin Kalda 525 0065
Reformierakonna fraktsiooni pressinõunik Riigikogus

Tagasiside