Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Aivar Sõerdi sõnul ei toeta Reformierakond magustatud joogi maksu kehtestamist, mille mõju tervisekäitumisele on väike, kuid mis toob kaasa täiendavad halduskulud ja bürokraatia, on vastuolus Euroopa Liidu õigusega ja halvendab tuntavalt Eesti ettevõtjate konkurentsivõimet.

Sõerdi hinnangul on valitsus suhkrumaksuga jõudnud nii sisulisse kui õiguslikku ummikusse. Endise rahandusministri sõnul ei luba ka Euroopa Liidu õigus diskrimineerivat maksustamist.

„Siiani pole suudetud valmis kirjutada riigiabi taotlust Euroopa Komisjonile. Ootamatult selgus, et limonaadimaksu alla lähevad ka piima baasil valmistatud joogid. On küsitav, kas maksu rakendamiseks vajalikud keelatud riigiabi load aasta lõpuks ikka saadakse. Kui erandeid ei tule, ootab tarbijat uus hinnatõus,“ ütles rahanduskomisjoni liige.

Sõerdi sõnul koormab magusamaks enim just väiksema sissetulekuga inimesi ja peresid. „Magustatud jookide maksu rakendamisel on teiste riikide kogemusele tuginedes maksu mõju kehakaalu ja tervise perspektiivist vaadates nähtamatu,“ lausus ta.

Diskrimineeriv maks toob riigikogu liikme sõnul kaasa märkimisväärse halduskulu ja bürokraatia. „Ainuüksi maksu haldamiseks loodava infosüsteemi ülesehitamiseks peab maksuamet välja kuulutama riigihanke maksumusega üle miljoni euro,“ ütles Sõerd.

„Tervisekäitumise muutmiseks on vaja enamat kui uut maksu, mille põhieesmärk on pealegi eelarveaugu täitmine. Rasvumise peatamiseks on vaja eelkõige julgustada inimesi tervislikumalt toituma ja liikuma ning parandama toodete märgistust,“ lisas ta.

Riigikogu rahanduskomisjoni liige

Aivar Sõerd
[email protected]
+372 5062676

Tagasiside