Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

„OSCE/ODIHR ja Venemaa suhted kipuvad üha enam võtma mingi külmutatud konflikti ilmet,” ütles OSCE PA Eesti delegatsiooni juht Paul-Eerik Rummo, kommenteerides ODIHRi ja OSCE tänast lõplikku otsust loobuda märtsi algul toimuvate Venemaa presidendivalimiste vaatlemisest.

„Venemaa tõlgendab ODIHRi mandaati erinevalt OSCE liikmesriikide enamusest ning ühtlasi on juba mõnda aega edutult taotlenud endale meelepärase valimisvaatluste regulatsiooni kehtestamist OSCE poolt,” selgitas Rummo.

Kuna see pole õnnestunud, saadavad OSCE/ODIHR tegevust Venemaa arengute jälgimisel pidevad takistused. „Mullustel duumavalimistel läks OSCE lõpuks kompromissile, kuigi see raskendas oluliselt vaatlejate tööd ja järelduste tegemist. Seekord aga, kus Venemaa keeldus rahuldamast ODIHR miinimumini viidud taotlusi, ei jäänudki muud üle kui lihtsalt loobuda,” tunnistas Rummo, meenutades ühtlasi, et ka eelmistel Venemaa presidendivalimistel 2004. aastal ei saanud OSCE/ODIHR täita oma ülesannet tavapärases mahus.

“Pole võimatu, et dialoog üldtunnustatud demokraatlike väärtuste järgimise üle OSCE-s, sealhulgas selle Parlamentaarses Assamblees, võtab peatselt senisest teravama tooni,” arvab Rummo, kelle sõnul on kujuteldamatu ühe liikmesriigi huvide domineerimine suures, 56 riiki hõlmavas organisatsioonis.

OSCE PA on Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni Parlamentaarse Assamblee. ODIHR on Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Büroo, OSCE struktuuriüksus.

Lisainformatsioon: Paul-Eerik Rummo 504 6535
OSCE PA Eesti delegatsiooni juht, Reformierakond

Teate koostas ja edastas: Karin Kalda 525 0065
Reformierakonna fraktsiooni pressinõunik Riigikogus

Tagasiside