Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Taavi Rõivase sõnul ei lase Reformierakond vanemahüvitise maksmise süsteemi lõhkuda, sest see vähendaks nii perede kindlustunnet kui ka sündivust.

Taavi Rõivase sõnul loodi vanemahüvitis selleks, et suurendada pere kindlustunnet ajal, mil üks vanematest on lapsega kodus. „Praegune perepoliitika on viimastel aastatel toonud meile reaalse sündide arvu tõusu. Praxise uuringust nähtub, et tänu vanemahüvitisele võime me rääkida umbes 1000 uuest väikesest eestlasest aastas, kindlustunde kasv ja majanduslik toimetulek on aga kõigis üle 15 000 peres aastas,“ ütles Rõivas.

„Vanemahüvitise järgselt on enim kasvanud sündivus just kõrgharidusega ja üle keskmise teenivate emade puhul, samuti laste järjestikune sünd ehk teise lapse sünd samasse peresse. Kui muudame hästi töötava vanemahüvitise sotsiaaltoetuseks, kaob ka positiivne mõju iibele,” sõnas Rõivas ning lisas, et kokkuhoid oleks ülempiiri alandamisel olematu – vaid paar protsenti.

Rõivase hinnangul on kahetsusväärne, et enne valimisi tullakse välja ettepanekuga vanemahüvitise piirmäära vähendamiseks. ’’Tuletaksin meelde, et vanemahüvitise loomisel tahtsid sotsid kehtestada võrdselt 3000 kroonist vanemahüvitist kõigile lapsevanematele. Vanemahüvitise iga hinna eest äravussimise ja kindlustunde vähendamise asemel peaksid kõik erakonnad pakkuma lahendusi perede kindlustunde suurendamiseks, sealhulgas lastehoiuprobleemide lahendamiseks,“ lausus Rõivas.

’’Vanemahüvitis on õiglane süsteem. See lapsevanem, kes saab vanemahüvitise kõrgemat määra, on eelnevalt maksnud riigile ka rohkem sotsiaalmaksu ehk inimese panus ja saadav vanemahüvitise määr on omavahel tasakaalus,’’ märkis Rõivas.

Rõivas toonitas, et noorte perede kindlustunnet vähendab iga ettepanek, mis muudab hästi toimivat süsteemi, sest see annaks signaali, et riik ei ole perede toetamisel järjepidev.

 

Tagasiside