Remo Holsmer: vanemahüvitise maksmise põhimõtteid ei muudeta
Riigikogu sotsiaalkomisjonis on täna arutlusel sotsiaaldemokraatide poolt algatatud eelnõu, millega soovitakse vähendada vanemahüvitise ülempiiri kahe keskmise palgani.
„Vanemahüvitis on olnud edukaim demograafiline meede, mille tulemusel on sündimus Eestis aasta-aastalt kasvanud,“ ütles riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Remo Holsmer. „Selle maksmise perioodi ega ka suurust me muuta ei kavatse, see vähendaks peret planeerivatele inimeste kindlustunnet.“
Holsmer rõhutas, et kui muuta hästi toimiv vanemahüvitise sotsiaaltoetuseks, kaob ka selle positiivne mõju iibele. “Vanemahüvitise maksmise loogika on lihtne – lapsevanem, kes saab vanemahüvitise kõrgemat määra, on eelnevalt maksnud riigile ka rohkem sotsiaalmaksu.“
„2010. aastal oli Eesti iive üle 20 aasta taas positiivne, eelmisel aastal sündis Eestis peaaegu 16 000 last,“ lausus Holsmer, lisades, et sündide kasvul on suur roll just vanemahüvitisel. „Vanemahüvitise vähendamise asemel on meil eesmärk täiendavalt toetada lapsevanemaid läbi riigi poolsete pensionimaksete vanema lapsega kodus olemise perioodi jooksul,“ märkis Holsmer.
„Alates 2013. aastast sündinud lapse eest plaanime ühele vanemale maksta teise pensionisambasse 4% riigi keskmiselt palgalt kuni lapse 3-aastaseks saamiseni,“ rääkis Holsmer. “Praegu maksab riik vanemahüvitise perioodi ajal vanema II pensionisambasse 1% vanemahüvitise summast.”