Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna Riigikogus Elektrituruseaduse muutmise seaduse kolmandal lugemisel toonitas Kalle Palling oma sõnavõtus, et Reformierakond on alati seisnud vaba turu kaitsel ja selle eest, et turul kehtiks võrdsed reeglid kõigile.

Pallingu sõnul näeb elektrituruseadus ette turu osalise avamise k.a 1. aprillil ja täieliku avamise aastal 2013. ’’Tekib elektriturg Skandinaaviast Leeduni, kus energiakauplejaid on mitmeid. Eeskätt on vaja seda, et Eestis kehtiksid kõigile võrdsed ja ausad tingimused,’’ lausus Palling .

’’Ükski dotatsioon ei ole igavene,’’ ütles Palling paljuräägitud puiduhakke kasutamise kohta kondensatsioonirežiimil töötavatele jaamadele makstava toetuse kohta. ’’Kui metsasektor tõusis poole aastaga jalgadele, siis on see suurepärane tulemus. Tehti investeeringud ja leiti lisaks kodumaistele koostootmisjaamadele ka kliente eksportturgudel.’’

Pallingu sõnul on koostootmise idee toota sooja ja elektrit koos ning kasutada ära mõlemad. ’’Sooja tekib paratamatult rohkem ning see tuleb suunata inimestele toasoojaks. Äriplaani ei saa rajada vaid taastuva energiaallika kasutamise eest makstavatele dotatsioonidele,’’ ütles Palling.

Kahe põlevkiviploki investeeringuotsust Palling täna oluliseks ei pea. ’’Pea pool parlamendist arvas samamoodi. Siin on küsitavused makstava toetuse seaduslikkuses ning suuruses,’’ lisas Palling.

Pallingu sõnul ei saa energeetika valikud, mis ulatuvad mitmekümnetesse miljarditesse, olla kitsaste tagatubade otsused. ’’Need on otsused, kus peavad kaasa rääkima erialaspetsialistid üle Eesti, ettevõtjad ning tarbijad. Ning seetõttu peame jätkuvalt oluliseks arutelu energeetika valikute üle,’’ lisas Palling.

Kokkuvõttes on Reformierakonna jaoks tähtis Eesti energeetiline julgeolek ja võimalikult odav elekter ning ka toasoe. Samuti tuleb edasi liikuda tuumajaama projektiga ja alustada vastava seadusandliku baasi loomist juba sel aastal.
 

Tagasiside