Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Kaja Kallasega viirusekriisist väljumise Valget raamatut arutanud Reformierakonna Riigikogu fraktsiooni hinnangul on tegemist väärt algatusega, millest võiks saada kriisist väljumise strateegia üks aluseid.

Reformierakonna fraktsioon avaldas lootust, et ohutasemete valgusfoorisüsteem saab üsna peagi heaks kiidetud ja leiab rohket kasutamist. “Peame olema valmis, et viirus mõjutab meie igapäevaelu veel kaua. Seetõttu on väga hea, et valitsus vaatab ajas ka kaugemale ja on tulnud välja riskitasemete värviliseks, võiks öelda puust ja punaseks tegemise initsiatiiviga,” märkis Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev.

Võrklaeva hinnagul tuleks valge raamat varustada kommunikatsiooniplaaniga ja pühendada selle avalikkkusele tutvustamisele aega ning ressursse. “Eesti inimestel peaks olema selge, mis tasemel me täpselt asume ja mida iga inimene või ettevõte vastaval ohutasemel tegema peab.”

“Tuleks välja töötada ka Valge raamatu lihtsustatud versioon, mis on kõigi inimeste informeerimiseks hästi kasutatav, sisaldades juhiseid ja vahendeid, mida ettevõtted ja asutused saaksid riskitaseme kommunikeerimiseks kasutada,” selgitas Võrklaev.

Tema sõnul tuleb inimeste ja ettevõteteni viia sõnum, et lisaks riigile on ka neil endil vastutus viirusega võitlemiseks samme astuda. “Meie kõigi käitumisest sõltub see, kas saame viiruse lõpuks kontrolli alla või jääme riigi avamise ja sulgemise vahele pendeldama.” 

Reformierakonna parlamendifraktsiooni hinnangul on kriisist väljumise võtmeküsimuseks see, kui hästi Eesti inimesed pakutud käitumisreeglid omaks võtavad ja ühiselt pingutavad, et neid reegleid ka järgitaks. Reeglite süstemaatilise ja tahtliku rikkumisega peaksid aga käima kaasas proportsionaalsed sanktsioonid. 

Tagasiside