Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Reformierakond soovib haldusreformi eesmärgi selget sõnastamist ja nõuab uut haldusreformi kava, mis oleks sobilik Eesti sugusele väikeriigile.

Reformierakond tunnustab regionaalminister Siim Kiisleri püüdu halduskorralduse osas midagi ette võtta, kuid peab regionaalministri rajoonide-külanõukogude plaani täiesti ebaõnnestunuks. Praeguse haldusreformi kava pakub välja Eesti sugusele väikeriigile sobimatu ja kalli kahetasandilise omavalitsuse. Kiisleri plaan viib tegeliku võimu kohalikest inimestest eemale ja jätab järele üksnes teenindusbürood.

Reformierakonna fraktsiooni aseesimehe Peep Aru sõnul ei lepi erakond sellega, et poliitilise toetuse puudumisel omavalitsuste rajoonideks-külanõukogudeks reformimise plaanile jääbki haldusreform tegemata. ’’Me nõuame, et regionaalminister võtaks asja tõsiselt ja viiks haldusreformi ettevalmistused sisuliselt lõpuni,’’ lausus Aru.

Haldusmuutuste eduka läbiviimise eelduseks on reformi eesmärgi selge sõnastamine, võimalikult laia poliitilise konsensuse taotlemine selle eesmärkide ja läbiviimise viisi suhtes. Samuti tuleb kogu ettevalmistav protsess läbida ja vajalikud seadusemuudatused vastu võtta veel selle Riigikogu koosseisu jooksul.

Peep Aru sõnul peab regionaalminister lähinädalatel kokku kutsuma Riigikogus esindatud erakondade esindajad, et taotleda haldusreformi eesmärkide ja läbiviimise osas ühiskondlikku kokkulepet või vähemalt võimalikult suurt poliitilist üksmeelt. ’’Eeldame, et regionaalminister jõuab reformi põhieesmärkide osas konsensusele veel enne oktoobrikuiseid kohalikke valimisi ning reformi läbiviimiseks vajalikud eelnõud esitatakse tema eestvõttel parlamendile 2010. aasta alguses,’’ lisas Aru.

Reformierakond toetas regionaalminister Vallo Reimaa kavu Eesti regionaalhaldust reformida ja omavalitsusi tugevdada ning soovib aktiivselt panustada ka Kiisleri juhitavasse protsessi.

Reformierakond pakub siinkohal üldiseks aruteluks välja oma seisukoha, et Eesti peaks haldusreformi protsessis rakendama Põhjamaade (Taani, Soome) mudelit. See eeldab aga olemasolevale kavale alternatiivide esitamist, laia kaasatust ning kindlat ajakava.

Reformierakond peab vajalikuks erakondadevahelisele kokkuleppele haldusreformi läbiviimiseks alla kirjutada veel selle aasta jooksul.

 

Tagasiside