Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna läbis Riigikogu saalis esimese lugemise erakonna- ja reklaamiseaduse muutmise eelnõu, mis seab senisest rangemad piirangud valimisreklaamile. Eelnõu koostanud reformierakondlase Valdo Randpere sõnul on muudatuste eesmärgiks välistada avaliku raha kasutamine poliitilises reklaamis.

„Reklaamikampaaniate läbiviimise praktikas on korduvalt näha piiripealseid juhtumeid, kus piirangutest hoitakse teadlikult kõrvale, kasutades selleks kohaliku omavalitsuse vahendeid ehk maksumaksja raha. Selline maksumaksjate raha väärkasutamine poliitikute reklaamimisel tekitab avalikkuses palju pahameelt ja selle eelnõuga püüamegi leida seadusandlikke võimalusi taolise tegevuse tõrjumiseks. Soovime välistada avalikuks hüvanguks mõeldud vahendite kasutamise varjatud ja hägustatud poliitilise valmiskampaania läbiviimiseks,“ rõhutas parlamendisaadik.

Randpere sõnul muudetakse ja täiendatakse selleks erakonnaseadust. „Näiteks uue täpsustusena loetakse üles, et avalikud vahendid on ka näiteks kohaliku omavalitsuste ja riigi asutuste, äriühingute ja sihtasutuste ning kõikide muude juriidiliste isikute vahendid ehk kõik varalised vahendid, mis pole valimistel osaleva isiku enda vahendid. Erakond või kandidaat peab oma valimisreklaami eest tasuma igal juhul ise,’’ selgitas Randpere.

Reformierakondlasest parlamendisaadik lisab, et eelnõu järgi tuleb erakondade rahastamise järelevalve komisjonil koostada juhend valimiskampaania läbiviimiseks või kampaanias kasutatavate avalike vahendite kasutamise selgitamiseks ja täpsustamiseks. „Avalike vahendite võimalikku kasutamist valimisreklaamis hakkabki hindama erakondade rahastamise järelevalve komisjon. Kui komisjon tuvastab, et reklaami rahastamise osas on seaduse nõudeid rikutud, siis rakendatakse selles osas keelatud annetuse regulatsiooni,’’ lisas Valdo Randpere.
 

Tagasiside