Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Reformierakondlane Valdo Randpere kinnitab, et sellist variserlikkust nagu Tallinna elanikele pakutud maamaksuvabastus pole ta poliitikas varem näinud.

„Kuulsin abilinnapea Võrku Kuku raadios rääkimas, kuidas maamaksuvabastuse tõttu jääb linnaeelarvesse laekumata 8,9 miljonit eurot. Tegelikult toob maamaksuvabastus linnale hoopis lisatulu,“ lausus Randpere osutades Tallinna pressiteenistusele, kes tõi välja, et 2011. aastal oli maamaksumäär Tallinnas 1,5 protsenti maa maksustamishinnast ja mullu laekus maamaksu kokku 22,2 miljonit eurot. Alates sellest aastast aga tõsteti Tallinnas kehtiv maamaksumäär 2,5 protsendini maa maksustamishinnast. 2012. aasta eelarves on maamaksust laekuvaks tuluks kavandatud 23,36 miljonit eurot ning see laekub nendelt koduomanikelt, kelle krundi suurus on üle 1500 ruutmeetri või kes saavad kodualuselt maalt tulu, samuti ärimaalt, mille omanikele maksuvabastust ei anta.

Riigikogu liige lisas, et tegelikkuses kogub linn inimestelt ja ettevõtetelt sel aastal ka peale nn. maksuvabastust ca 5 miljonit eurot rohkem maamaksu kui 2011.aastal. Ainuüksi see maksutõus on suurem, kui summa, mille linn eraldab lasteaedade remondiks. „Kuku raadios räägiti juhtumist, kui ühe 1500 ruutmeetrise krundi eest on maamaksuvabastust saadud 4000 eurot, see näitab, milliste absurdsete numbriteni on maa maksustamisega mindud. Maamaksu laekub numbriliselt rohkem, kui maksjaid on palju vähem. See tähendab, et maksukoormus hüppab lakke. Suurepärane näide sellest, kuidas saamatu linnavalitsus oma maksutõmblustega ja suure hoolimisena esitletud maamaksuvabastusega viib tegelikult ettevõtluskeskkonna halvenemiseni, mis omakorda annab tagasilöögi kaotatud töökohtade ja abivajajate arvu kasvu näol,“ selgitas Valdo Randpere.
 

Tagasiside