Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kommenteerides sel nädalal Riigikogus vastuvõetud korruptsioonivastast seadust, rõhutab põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste, et uus seadus keskendub korruptsiooni ärahoidmisele. Rõhutakse teavitamisele, avalikkuse kontrollile ja läbipaistvuse suurendamisele.

Põhiseaduskomisjoni esimehe sõnul vähendab vastuvõetud seadus halduskoormust, suurendab läbipaistvust avalikus sektoris ja tõstab korruptsioonivastast teadlikkust ühiskonnas. „Sõnastatakse ümber ametiisiku mõiste ja määratletakse täpsemalt ametiisiku kohustused. Ametiseisundiga on tegemist siis, kui avaliku ülesande täitmisel on isiku pädevuses tegevused, mis võimaldavad eeliste võtmist endale või andmist teisele isikule ning oma võimu kuritarvitada,’’ lausus parlamendisaadik. Ta lisas, et täpsustatakse ametiisikute tegevus- ja toimingupiiranguid ning kohustust teavitada võimalikust huvide konfliktist.

„Lisaks sätestab seadus ka korruptiivse tulu mõiste. Korruptiivseks ei loeta näiteks soodustust, mis ei ole seotud ametikohustusega, saab mõista viisakusavaldusena ning soodustuse saamiseks puudub ametniku algatus. Asutatakse uus huvide deklaratsioonide elektrooniline register, kus deklaratsioonid on üldjuhul kõrgemate ametiisikute andmete osas avalikud,’’ ütles Maruste.

Rait Maruste märgib, et edaspidi tuleb deklareerida ka mittemajanduslikud huvid ja ka ühisomandis olevad asjad, õigused ja kohustused. Deklaratsioon esitatakse nelja kuu jooksul selle esitamise kohustusest ja edaspidi iga aasta 31. maiks.

“Tegemist ei ole revolutsioonilise muutusega, vaid olemasoleva regulatsiooni edasiarenduse ja täpsustamisega, mis oodatud tulemuse saavutamiseks vajab ka lobitegemise reeglite väljatöötamist ning kutse eetika standardite senisest paremat väljakujundamist ja jälgimist,” lisab Maruste.

Uus korruptsioonivastane seadus jõustub 1. septembril 2012. aastal. Uus huvide deklareerimise süsteem käivitub aastast 2014.
 

Tagasiside