Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Soome arvamusfestivali suurel Läänemere teemalisel debatil osalenud Keit Pentus-Rosimannus rõhutas mere seisundi parandamiseks koostöö ja inimkäitumise muutuse vajadust. Varasema keskkonna- ja välisministri sõnul kiirendaks kliimamuutusega leppimine Läänemere eutrofeerumist veelgi. “Kui Läänemere tervis meile korda läheb, nõuab see võimalikult väikese keskkonnajäljega majandamist ja ka kliimamuutuste vastu võitlemist. See puudutab ühtviisi inimeste igapäevase tegevuse kui tööstuse ja põllumajanduse jälgede vähendamist, aga ka kõiki Läänemere äärseid riike.”

“Läänemere seisund sarnaneb praegu alkoholimürgitust põdeva organismiga. Mingeid aineid on kõvasti üle ja millestki on puudus. Neid, millest on puudus, on võimalik teoreetiliselt juurde anda, aga neid, mida on liiast, ei saa kuidagi kätte. Käitumise muutus on vältimatu, selle mõju aga pikaajaline,” rääkis Riigikogu liige.

Pentus-Rosimannus rõhutas debatil Läänemere tegevuskavast kinni pidamise vajadust. “Lämmastiku ja fosfori näitajad on tasapisi meres vähenema hakanud. Suurem muutus võtab veel aega, aga ilma selleta oleks järgmistel põlvedel Läänemere asemel hapnikuvaene vetikasupp.” Ta lisas, et ka kliimamuutused mõjuvad Läänemerele hullusti, sest aeglase veevahetusega meres kiirendab soojem vesi eutrofeerumist.

Läänemere seisundi üle käinud debatil osalesid lisaks Keit Pentus-Rosimannusele Euroopa Investeerimispanga president Hendrik Normann, Põhjamaade Ministrite Nõukogu peasekretär Paula Lehtomäki, John Nurmineni Fondi juht Annamari Arrakoski-Engardt, Läänemere hoidmise kampaaniaga alustava Moomin Characters’i tegevujuht Roleff Kråkström, Sparks sustainability asutaja Amanda Rejström. Debati korraldas Põhjamaade Ministrite Nõukogu. 

Tagasiside