Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Venemaa jaoks on Ukraina Ülemraada liikme Nadiya Savtšenko ebaseaduslikust vangistamisest ainult üks väljapääs – vabastada Savtšenko kohe ja leida poliitiline viis deklareerida, et ainuüksi tema kohtu alla andmine oli viga, leiab riigikogu väliskomisjoni liige, endine välisminister Keit Pentus-Rosimannus.

„Nadiya Savtšenko niinimetatud kohtuprotsess on algusest peale farss ja vale. Seda lugu ei oleks tohtinud esimesest minutist peale olla. Nagu ei oleks tohtinud olla Eston Kohveri röövimist,“ ütles Keit Pentus-Rosimannus täna parlamendis 66 riigikogu liikme nimel tehtud avalduse eelnõu vastuvõtmisel.

Avalduse eestvedaja tõi oma sõnavõtus välja, et Venemaa presidendi Vladimir Putini režiim on Savtšenko kaasusega veel kord tõestanud, et Venemaad ei saa võtta usaldusväärse partnerina maailmas asjade korraldamisel.

„Savtšenko röövimise, tema üle peetud niinimetatud kohtuprotsessiga on Putini režiim veelgi kahjustanud oma riigi kuvandit, teinud kurja ka omaenda inimestele, omaenda sõjaväelastele. Kuidas? Võib-olla oleks õigem küsida, kuidas ja kas mõeldi Kremlis selle peale, et rahvusvahelise õiguse rikkumine ühe poolt võib anda mõnele teisele rühmitusele hoopis kuskil mujal ettekäände teha enda võetud sõjavangidega sama. Ebaõiglus sünnitab ebaõiglust. Vägivald vägivalda,“ lausus Pentus-Rosimannus.

Ta tõi välja, et esimest korda on kõigi riigikogus esindatud fraktsioonide osavõtul algatatud avaldus, mis on ajendatud ühe inimese saatusest.

„Savtšenko kaasuses kajastub kogu kaasaegse sõja julmus, kogu Venemaa Ukraina-vastase agressiooni julmus: Savtšenko ei teinud muud, kui kaitses oma kodumaad. Agressori vastu,“ lisas riigikogu liige.

„Nadiya Savtšenko murdumise kaudu üritab toosama Putini režiim kätte maksta Ukrainale mitte-murdumise eest. Mille läbi Putini Venemaa demonstreerib veel kord ilmekalt kogu maailmale, et ta ei järgi rahvusvahelist õigust. Parlamendi avaldus on üks viis näidata, et me oleme Ukrainaga, et me soovime Nadia Savtšenko vabastamist ja tema vangistamise ning ebaseadusliku kohtupidamise eest vastutavatele Venemaa ametiisikutele sanktsioonide rakendamist,“ märkis Pentus-Rosimannus.

Riigikogu võttis täna 72 poolthäälega vastu avalduse eelnõu Venemaal ebaseaduslikult vangis hoitava Ukraina Ülemraada liikme, sõjaväelenduri Nadiya Savtšenko toetuseks, milles soovitakse tema vabastamist ning üleandmist Ukrainale.

Riigikogu väliskomisjoni liige

Keit Pentus-Rosimannus
Keit.Pentus-Rosimannus@riigikogu.ee
+372 5040884

Tagasiside