Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni asejuht Keit Pentus-Rosimannus kutsus täna Tallinnas toimunud üleilmsel Eesti Rahvuskongressil üles sünnijärgseid Eesti kodanikke kaitsma oma põhiseadusega ettenähtud võõrandamatut õigust kodakondsusele.

“Eesti kodakondsuse oma vanemalt sünniga pärinud inimesi ei tohi survestada kodakondsusest loobuma. See pole ei õiglane ega mõistlik ja tuleb ära muuta. Juba põhiseadus sätestab selgelt – sünnijärgne Eesti kodakondsus on võõrandamatu,” selgitas varasem välisminister. “Õigus sünnijärgsele Eesti kodakondsusele ei tohi olla ühegi valitsuse kaubelda.”

Pentus-Rosimannus rõhutas oma Rahvuskongressil peetud kõnes, et Eesti jaoks on tugeva globaalse eestlaste võrgustiku hoidmine vananeva rahvastiku ja püsivate globaalsete pingete olukorras oluline oskus.

“Üle 200 000 eestlase tegutseb Eesti geograafilistest piiridest eemal. Igaühel neist on oma võrgustik, oma mõjuväli, millelaadset on riigi formaalseid kanaleid kaudu väga keeruline luua. Aga sellised, oma võrgustiku sisesed arvamusliidrid on väikese riigi jaoks just keerulistel, pingelistel aegadel suure väärtusega. Selleks, et taoline riigi turvavõrgustik keerulises olukorras kannaks, on vaja teda vähem keerulistel aegadel toestada ja ehitada. Teisiti ei saa,” rääkis Reformierakonna fraktsiooni asejuht.

Tema sõnul tuleb ka sünnijärgse Eesti kodakondsuse võõrandamatuse temaatika asetada just sellesse konteksti. “Rahvastiku vähenemine ja vananemine pureb lähikümnenditel kogu Euroopat. Peaksime olema püsti rumalad, kui me seda ette teades tõukame omaenda kehtestatud reeglitega omaenda sünnijägseid kodanikke riigist eemale.”

Tagasiside