Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

„Euroopa peab kasutama kõiki võimalusi verevalamise lõpetamiseks Liibüas,“ ütles Riigikogu väliskomisjoni liige Silver Meikar.

Meikar on veendunud, et praegused sündmused Liibüas ei võimalda Euroopa Liidul jätkata poliitikat, kus tihedama poliitilise- ja majanduskoostööga püütakse sundida Gaddafi režiimi reformidele.

Gaddafi verine režiim peab kaduma ning vaid see saab olla Euroopa poliitika eesmärk,“ lausus Meikar. „Suur osa Liibüa ekspordist suundub Euroopasse ning see on režiimi rahakraan, mis tuleb esimesena kinni keerata. Samas ei tohi välistada mitte ühtegi järgmist sammu.“

„Euroopa Liit ei saa pead vangutades pealt vaadata, kui Liibüas tapetakse meeleavaldajaid ning suuremat vabadust nõudvad demonstratsioonid matetakse verre. Euroopa peab andma endast kõik, unustades majanduslikud ja poliitilised kaalutlused, et tulla vastu Liibüa elanike soovidele Gaddafi maha võtta, sest vastasel korral kiidame tegevusetusega heaks räige inimeste ja õiguste mahasurumise. Nafta ei saa olla kõrgemaks väärtuseks kui inimõigused,“ märkis Meikar.

Tuneesiast alguse saanud rahutused on levinud Põhja-Aafrikasse ja Lähis-Ida regiooni. Demokraatiat ja vabadust nõudvad meeleavaldajad sundisid Egiptuse ja Tuneesia riigipäid võimu loovutama ning tõid kaasa valitsusremondi Jordaanias. Meeleavaldused toimuvad ka Liibüas, Jeemenis, Alžeerias, Bahreinis ja Iraanis ning on toonud kaasa juba tuhandeid inimohvreid. Eriti julmalt karistab teisitimõtlejaid Liibüa diktaator Muammar Gaddafi, kelle vastastes meeleavaldustes on hukkunud rohkem kui 300 inimest.

 

Tagasiside