Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson rõhutas täna riigikogus Valgevene demokraatia ja kodanikuühiskonna toetuseks tehtava avalduse algatajate nimel peetud kõnes, et Valgevene edasisest käekäigust sõltub ka Eesti ja teiste Balti riikide tulevik.

„Valgevenel saab olla reaalselt vaid kaks valikut. Kas säilitada iseseisvus ning rajada eneseteadlikule kodanikuühiskonnale tuginev Euroopasse kuuluv demokraatlik õigusriik või kaotades suveräänsuse muutuda provintsiks Vene impeeriumi koosseisus. Viimasel juhul tähendaks see ka endast jõuliselt märku andnud kodanikuühiskonna lämmatamist. Eesti seisukohalt on määrava tähtsusega, millise valiku Valgevene rahvas teeb. Kui peale jääb esimene stsenaarium, siis on tekkimas tõsine lootus, et tšekistide autoritaarsusele ja vägivallale rajatud Vene impeeriumi viimane mudel laguneb lõplikult. Ehk siis Valgevenel võib olla praegu võimalus lüüa viimane nael Vene impeeriumi kirstu,“ ütles Mihkelson.

Ühtlasi leidis Mihkelson, et Euroopa Liidul tuleks lähiajal formuleerida selge sõnum Valgevene rahvale ning demonstreerida oma tõsiseid kavatsusi reaalse abiga uute ja vabade valimisteni jõudmisel, kodanikuühiskonna, majanduse ning suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamisel. Samas tuleb tema sõnul arvestada, et teekond saab olema pikk ja toob paratamatult kaasa suhete pingestumise Venemaaga. Mihkelson lisas, et Eestil ja teistel Balti riikidel on siin kindlasti mängida eriline roll.

„Arengud Valgevenes on pikaajalised ja seepärast ei tohi ka praegu luua illusiooni, et kodanike vabadusi ja nende demokraatlikke õigusi austav Valgevene on kohe-kohe reaalsus. Kuid üks on selge, valgevenelaste rahvuslik ärkamine, julgus seista silmitsi võimude abitu vägivallaga ning lootus paremale tulevikule on toonud kaasa põhimõttelise murrangu,“ lõpetas Mihkelson.

Tagasiside