Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Maris Lauri ütles parlamendis riigi pikaajalise arengustrateegia „Eesti 2035“ arutelul, et ainult raha jagamisega ühtegi suurt riigielu probleemi ei lahenda, vaid mõelda tuleb ka erinevate tegevuste efektiivsemale korraldamisele.

„Maksumaksja raha peab kasutama heaperemehelikult. See tähendab, et üle jõu ei saa elada ning kui soove on rohkem kui võimalusi, tuleb seada tegevused prioriteetide järjekorda. Isikliku raha kasutamisel ju nendest põhimõtetest lähtume, riigi rahaga tuleb käituda samamoodi,“ ütles Lauri.

Endise rahandusministri sõnul oli vale, et majanduslikult headel ei kogutud, vaid kulutati  reserve ning lasti riigieelarve miinusesse. „Nüüd peab Eesti oma eelarveseisu parandamiseks kõvasti pingutama, sest lõpmatuseni ei saa ju võlgu elada,“ märkis ta. Lisades, et võtmetähtsusega on siinkohal suurema efektiivsuse saavutamine eri valdkondades.

„Näiteks on riigil püsivad kulud hariduses, sotsiaalvaldkonnas ja tervishoius. Peame mõtlema, kuidas korraldada seal asju ratsionaalsemalt ja kaasaegsemalt. Kasutama rohkem teadmisi ja tehnoloogiat,“ rääkis Lauri.

„Ainult raha juurde andmisega võime lahendada mõne probleemi küll lühiajaliselt, kuid pikaajalised murekohad jäävad. Kui nendele õigel ajal tähelepanu ei pööra, võib tulevikus probleem olla suuremgi,“ sõnas Lauri.

„Eesti elu edendab innovatiivne ettevõtlus, tehnoloogiate kasutamine. Kui ettevõtted on edukad, on inimestel tööd ja riigi maksutulud suuremad, jõukus kasvab. Oleme ise seda kogenud ja võiksime seda õppetundi rohkem kasutada,“ võttis Lauri kokku.

Rahandusminister Annely Akkermann andis esmaspäeval riigikogule ülevaate riigi pikaajalise arengustrateegia „Eesti 2035“ elluviimisest 2022. aastal.

Tagasiside