Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kohtudes täna Eesti Üliõpilaskondade Liidu esindajatega toonitas Riigikogu kultuurikomisjoni liige Lauri Luik, et Eesti on üks enim haridusse panustavatest Euroopa riikidest. Kvaliteedihüppe saavutamiseks on aga oluline olemasolevaid vahendeid efektiivsemalt kasutada.

„Kõik „tasuta“ asjad peab keegi kinni maksma. Uue kava kohaselt saab üle lati hüpanud tudeng kõrghariduse omandada Eesti maksumaksja kulul. Kindlasti ei tohi aga piirata erakapitali juurdevoolu kõrgharidusse. Oma raha investeerimisel on saadava hariduse sisu tõsisema tähelepanu all. See loob eeldused ka kvaliteedi tõusuks. Kvaliteedi tõus on kõrgharidusreformi tähtsaim eesmärk,“ lausus Reformerakonna haridusteemalise töörühma eestvedaja Lauri Luik.

Sarnaselt Üliõpilaskondade liidu esindajatega jagasid reformierakondlased seisukohta, et era- ja avalik-õiguslikke ülikoole tuleb kohelda võrdselt.

Parlamendisaadik rõhutab, et oluline on toetada just abi vajavaid tudengeid, et kõrghariduse omandamine ei jääks sotsiaalsete tegurite taha. Kindlasti ei tohi aga kõikidest tudengitest automaatselt kujundada sotsiaalabisaajaid. See on ikkagi kõige elujõulisem osa meie ühiskonnast, kes õpib selleks, et tulevikus saada hea töö, korralik palk ja parem elu.

„Stipendiumite süsteem peab muutuma senisest efektiivsemaks. Need peavad olema tänasest oluliselt suuremad, kuid nende jagamine rangelt lähtuv õppetulemustest. Värskendada tuleks ka õppelaenusüsteemi, kuna sellest on aastatega kujunenud pankade nuumamise vahend,’’ lisas Luik.

Lõpetuseks ütles Luik, et samas on väga oluline pakkuda tudengitele soodustingimustel võimalust oma haridusse täiendavaid vahendeid investeerida, võttes selleks soovi korral laenu. Kaaluda tuleb maksuvabade haridusfondide loomist, mis soodustaks erakapitali kaasamist veelgi.

Reformierakonna saadikurühm Riigikogus kohtus kõrgharidusreformi arutelu raames eile haridusministriga ja kohtub lähitulevikus ka avalik-õiguslike kõrgkoolide rektorite ja tööandjate esindusorganisatsioonide esindajatega.
 

Tagasiside