Lauri Luik: Eesti on Moldovale kui muinasjutuline edulugu
Sel nädalal Moldovas Chisinaus hariduspoliitika teemalisel konverentsil osalev riigikogu kultuurikomisjoni liige Lauri Luik tõdeb, et Moldova on täna silmitsi samade väljakutsetega, mis vaevasid Eesti haridust aastate eest ning on probleemiks osaliselt ka täna, kuid tänu liberaalsetele reformidele majanduses, hariduses ja mujal oleme moldovlastele suureks eeskujuks.
Luige sõnul on kvaliteedi parandamine, demograafiliste väljakutsetega võitlemine ning finantsvahendite efektiivsem kasutamine peamised murekohad Moldova tänases hariduses. “Kuigi saavutasime oma iseseisvuse Moldovaga samal aastal, oleme neile kui muinasjutuline edulugu,” rõhutas parlamendisaadik.
“Kuulates Moldova aseharidusministri Tatiana Potingu ettekannet tulid paljud murekohad väga tuttavatena ette. Meie hariduse kvaliteet on küll tunduvalt kõrgem, kuid kiiresti vähenev õpilaste arv, ajale jalgu jäänud koolivõrk, õpetajate motiveerimine ning rahastamise efektiivsemaks muutmine kõlavad väga sarnaselt sellega, mis meidki täna vaevab,” ütles Luik.
Kui rahvusvaheliste testide tulemused näitavad Eesti noortele häid ja väga häid tulemusi, siis noorte moldovlaste resultaadid on kõvasti alla keskmise. Sealne haridustaristu on amortiseerunud, õpilaste arv vähenenud viimase 10 aastaga 40%, kuigi koolide ja õpetajate arv on püsinud suhteliselt muutumatuna. Moldovas on 200 kooli, kus õpilaste arv on alla 70 ning 100 kooli, kus koguni alla 30. See sunnib Moldovat oma koolivõrku oluliselt kärpima, infrastruktuuri uuendama jpm. 2013. aastast minnakse Moldova koolide finantseerimisel üle pearahapõhisele rahastamisele.
Moldovas on probleemiks pedagoogilise hariduseta õpetajad, samuti aineõpetajate puudus, mis sunnib üht pedagoogi andma mitut ainet paralleelselt. See omakorda mõjutab kõvasti hariduse kvaliteeti. Moldova kavandab muudatusi ka õpetajate töö tasustamisel, minnes üle tulemuspõhisele rahastamisele. Suureks probleemiks on korruptsioon. Haruldane pole olukord, kus häid hindeid, mis tagavad sissepääsu kõrgkooli, ostetakse õpetajalt.
“Mul on hea meel, et saime oma kogemusele toetudes anda meie idapartneritele innustust ja uusi ideid hariduse reformimisel,” lausus Lauri Luik.
Liberalismi Akadeemia on Moldovas peetava haridusteemalise konverentsi üks peakorraldajatest eesmärgiga jagada Eesti kogemust ja ideid arendamaks demokraatiat ja liberaalseid aateid meie partnerlusriikidega Ida-Euroopast. Lisaks eestlastele (Lauri Luik, Brit Tammeorg, Tiina Ojakallas, Maarja-Liis Merimetsa) ja moldovlastele osalevad konverentsil Ukraina, Aserbaidžaani, Gruusia ning Valgevene noored liberaalid.