Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Reformierakondlasest riigikaitsekomisjoni liikme Kristo Enn Vaga sõnul on tänane riigikogu istung ehe näide, kuidas EKRE saadikute poolt korraldatav obstruktsioon ohustab Eesti julgeolekut.

„Nimelt tegi EKRE ettepaneku lükata tagasi eelnõud, mis näevad ette Eesti kaitseväelaste osalemise pikendamise rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel,“ kirjeldas Vaga.  

Ta tõi välja, et EKRE soovis lõpetada Eesti kaitseväelaste osalemise Ameerika Ühendriikide juhitaval rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Inherent Resolve ning Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni juhitaval rahuvalveoperatsioonil Lähis-Idas.  

“Head suhted ja koostöö liitlastega on Eesti riigikaitse oluline sammas ning koostöö on alati kahesuunaline. Kui tahame, et meie liitlased aitaksid meid, peame toetama ka neid,“ sõnas Vaga.   

Tema sõnul kahjustab EKRE poolt korraldatav obstruktsioon Eesti julgeolekut. „Ka enamus EKRE saadikuid ei toetanud nende fraktsiooni ettepanekut loobuda välismissioonidel osalemisest. Riigikaitse ei tohi olla poliitilise mängurluse koht,“ märkis Vaga. 

Inherent Resolve eesmärgiks on aidata oma peamistel partneritel, Iraagi relvajõududel ja Süüria Demokraatlikel Jõududel ISIS-e vastases võitluses iseseisvalt hakkama saada. 

Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et jätkates osalust Ameerika Ühendriikide juhitud rahvusvahelisel terrorismivastasel operatsioonil Lähis-Idas panustab Eesti väga heasse liitlassuhtesse ning kaitse- ja julgeolekualasesse koostöösse Ameerika Ühendriikidega.

ÜRO juhitav rahuvalveoperatsioon on puhtalt vaatlusmissioon, mille tegevuspiirkond on Lähis-Ida. Täpsemalt Egiptus, Iisrael, Jordaania, Liibanon ja Süüria. Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et järjepidev osalemine ÜRO operatsioonidel on Eesti jaoks olnud oluline ning tõstnud Eesti nähtavust. 

Riigikogu ei toetanud EKRE ettepanekuid lõpetada Eesti kaitseväelaste osalemine välismissioonidel. 

Tagasiside