Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sõidujagamise kõrval vajavad selget õiguskeskkonda ka jagamismajanduse teised sektorid, leiab riigikogu majanduskomisjoni liige Kalle Palling (Reformierakond).

Palling tõi Ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu (188 SE) algatajate nimel peetud sõnavõtus välja, et Euroopa Liidus viiakse parasjagu läbi mitmeid uuringuid jagamismajanduse potentsiaali parimaks kasutamiseks.

“Eestil saab olla siin liidriks ja teerajajaks. Jagamismajandus annab tarbijatele rohkem valikuvõimalusi, loob paindlikud võimalused teenida lisasissetulekut, soosib inimesi tegelema mikroettevõtlusega ja parandab kokkuvõttes riigisektori maksulaekumisi,” selgitas riigikogu liige.

„Võime pigistada silmad kinni ja teha näo, et Eestis juba ei eksisteeri tehnoloogiapõhist inimeselt inimesele majandust. Ignoreerida fakti, et jagamismajandus on juba täna siin ja toimib. Me võime teha juurde parkimisplatse, ehitada laiemaks teed ja võtta ära oma inimestelt võimaluse lisateenistuseks, keelata jagamismajanduse, kuid kaugele me sellise masinapurustajaliku poliitikaga ei purjetaks,“ lisas ta.

Palling märkis, et kuigi tegemist on murranguga eeskätt ärimudelites, on ühtlasi tegu nihkega märkimisväärselt keskkonnasäästlikuma elukorralduse poole.

“Jagamismajanduse kiire kasvu südameks on tehnoloogia, mis võimaldab muuta kapitaliks varem ebaefektiivselt kasutusel olnud ressursid. Kinnisvara, autod, vaba aja, ametialased oskused, tööriistad. Ühiskonnas on kõikvõimalikku alarakendatud ressurssi, mida saab innovaatiliste lahenduste abil viia kokku inimestega, kes neid ressursse vajavad. Jagamismajanduse tehnoloogia on massiivne mootor efektiivsuse tõstmiseks ühiskonnas,” lausus ta.

Jagamismajanduse teised sektorid vajavad riigikogu majanduskomisjoni liikme sõnul samuti selget õiguskeskkonda, mis võimaldab ühiskonnal saada parima, mida see tehnoloogiapõhine majandusharu pakub.

“Sõidujagamise reguleerimine on alles algus. Inimeselt inimesele pakutav finantsteenus ja majutus on koos sõidujagamise, võrgupõhise tööturu ning muusika ja videote striimimisega peamised jagamismajanduse sektorid. Ka nemad vajavad 21. sajandi regulatsioone. Olen juba kogumas mõtteid ja arvamusi selleks, kuidas luua ka Airbnb’le seaduslik raamistik,” rääkis Palling.

Ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu (188 SE) näeb ette kokkuleppevedude osutamiseks vajaliku regulatsiooni.

Eelnõuga tagatakse kokkuleppevedude turvalisus ja usaldusväärsus ning kehtestatakse vastavad minimaalsed nõuded kokkuleppevedude teostajatele ja elektroonilistele kokkuleppevedude süsteemile. Lisaks lihtsustab eelnõu ka taksojuhtidele seatud nõudeid, delegeerides vastutust ja järelevalvet rohkem taksoveo korraldajale. Eelnõu avab ka taksoteenuse turu konkurentsile.

Riigikogu majanduskomisjoni liige

Kalle Palling
[email protected]
+372 56639005

 

Tagasiside