Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Reformierakonna fraktsioon otsustas toetada mitme kodakondsuse lubamist sünnijärgsetele Eesti kodanikele.

Täna Reformierakonna fraktsiooniga õiguskantsleri pöördumist arutanud siseminister Hanno Pevkuri sõnul peab mitme kodakondsuse omamisel täna hiljemalt 21. eluaastaks otsustama, kas loobuda Eesti või teise riigi kodakondsusest, samas kui põhiseadus ei luba sünnijärgset kodakondsust kelleltki ära võtta.

“Õiguskuulekaid kodanikke sünnijärgsest kodakondsusest loobuma sundimine nõrgendab sidemeid kodumaaga. Peame toetama Eesti kodanikke nii kodumaal kui väljaspool Eestit olukorras, kus üle poole Euroopa Liidu liikmesriikidest lubab mitut kodakondsust,” selgitas Pevkur.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Kalle Laaneti hinnangul saab ühe võimaliku lahendusena muuta kodakondsuse seadust, et see lubaks sünniga Eesti kodakondsuse omandanud inimestel omada ka muu riigi kodakondsust.

„Riigikogu põhiseaduskomisjon on sünnijärgsetele eestlastele topeltkodakondsuse lubamist arutanud ning minu isiklik seisukoht on toetav. Lapsi ei tohiks panna olukorda, kus nad täisealiseks saades peavad valima kas isa või ema koduriigi kodakondsuse, samamoodi kui ka välismaal elavad sünnijärgsed eestlased ei peaks Eesti passist loobuma,“ lausus Laanet.

„Mida rohkem on maailmas Eesti passi omanikke, kes tunnevad end eestlastena, seda tugevamad oleme riigi ja rahvana,“ lisas ta.

Reformierakonna fraktsioon kohtus täna pärastlõunal siseminister Hanno Pevkuriga, et arutada õiguskantsler Ülle Madise siseministrile ja põhiseaduskomisjonile esitatud päringut topeltkodakodakondsuse lubamise teemal. Õiguskantsler on saadetud pöördumises sõnastanud küsitavuse kodakondsuse seaduse vastavusest Eesti Vabariigi põhiseadusele, mis keelab sünnijärgsetelt eestlastelt kodakondsust ära võtta.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees

Kalle Laanet
[email protected]
+372 53285630

Tagasiside