Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles täna Riigikogus koroonakriisi arutelul, et valitsus on jätnud viiruse kahe laine vahelise aja kasutamata ning peaks nüüd keskenduma koroonakriisile.

“Sügisel alguse saanud koroonapuhang on tänaseks kontrolli alt väljas. Meie ministrid on kuude kaupa tegelenud poliitiliste rumalustega. Vaenanud seksuaalvähemusi, USA värsket presidenti, tegelenud poliitiliste mängudega perekonnaseaduse teemal ja hakanud ise välja mõtlema probleeme abordiküsimuses,” ütles Kallas.

Ta osundas, et Reformierakond on teinud mitmeid algatusi koroonaviirusega tegelemiseks, näiteks mais soovitanud moodustada ekspertkomisjoni, et analüüsida esimese laine õppetunde. Septembris tegi Reformierakond valitsusele ettepaneku töötada välja tegutsemiskava haridusasutustele ning oktoobris korraldas Riigikogus koroonakriisi õppetundide arutelu, mis jäi aga valitsuse tordiskandaali varju.

Kaja Kallase sõnul peaks valitsus pöörama rohkem tähelepanu piirangutest tekitatud kahjude ettevõtjatele kompenseerimisele “Praegu näeme eriti selgelt, et Ida-Virumaa on jäetud üksi. Vaprad ettevõtjad, kes seal tegutsevad, saavad valitsuse otsustest teada meedia vahendusel. Täna lubatud 2,1 miljonit tööturuhüvitist on liiga vähe ja tuleb liiga hilja. Pole isegi selge, kui palju neid inimesi on alles jäänud, kes tööturuhüvitist vajaksid ja kas see ettevõtjaid aitab ellu jääda,” ütles ta.

Lisaks rõhutas Kallas, et valitsus on näiteks Lätiga võrreldes jäänud hiljaks vaktsineerimist puudutavate küsimuste vastamisega. “Täna avaldati ka Eesti vaktsineerimise kava, milles on kirjas suunad, aga mitte tegevustasandi detailid ning milles on palju küsitavusi ja ebaselgust,” märkis Kaja Kallas.

Reformierakonna juhi sõnul vajab Eesti plaani lähimateks kuudeks, kuidas koroona nakatumiskõver murda ja seejärel hoida viirus sellisel tasemel, et ühiskonna kõige vajalikumad teenused saaks lahti hoida. “Lapsed peavad saama haridust, inimesed planeeritud arstiabi ja ettevõtjad peavad saama kindluse töökohtade säilitamiseks,” selgitas Kallas.

Teiseks soovitas Kallas panna paika väga täpse vaktsineerimise plaani. “Me peame võitlema iga vaktsiinidoosi eest, mis kuskil maailmas saada on. Samuti peame tagama tugipersonali ja arstid, kes hakkavad meie inimesi vaktsineerima Meil peavad olema paigas logistilised lahendused ja meditsiinitarvikud koos eritehnikaga, et vaktsineerimine kulgeks suuremate viperusteta,” lõpetas Kallas.

Tagasiside