Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Jüri Jaanson (Reformierakond) soovib suve jooksul selgust saada, millised on Eesti teatrites võimalused rakendada abivahendeid, mis võimaldaksid vaegkuuljatel ja kurtidel etendustest osa saada.

„Vaegkuuljad ei ole seni saanud väga tihti teatrit külastada, sest laval toimuv on arusaamatu, kui lavalt tulev kõne pole mõistetav. Vajalik võimendustehnika on praegu olemas vaid Draamateatris. Rahvusooperis Estonia, kus ooperietendused on tihti originaalkeeles, saab teatrisaalis kasutada eesti- ja inglisekeelsed subtiitreid. Pärnu Endla teatris on vaegkuuljad saanud oma muret tutvustada ja on võimalik, et sügisel katsetatakse subtiitritega etendust,“ selgitas parlamendisaadik Jaanson märkides, et ka Nukuteater ja Vanemuine on avaldanud esialgset valmisolekut vaegkuuljate organisatsiooniga koostööd teha ning huviliste olemasolul etenduse paremaks mõistmiseks vajalikku tehnikat rentida.

„Tahan suuremad teatrid lähikuudel läbi käia, et kohapeal näha, milline on olukord praegu, mida on vaja muuta ja kas teatrid ise soovivad seda,“ rääkis Jaanson, kes koostöös kultuuriministeeriumiga on asunud uurima, kuidas vaegkuuljatele teatrites mõeldakse ning kuidas sellele vaatajategrupile etendusi tulevikus paremini mõistetavaks saaks teha. Riigikogu liige juhib tähelepanu faktile, et probleem puudutab kümneid tuhandeid inimesi — 2009. aasta kevadel Eesti Vaegkuuljate Liidu koostatud analüüsis märgitakse, et arstide eksperthinnangul on Eestis kuni 75 000 vaegkuuljat.
 

Tagasiside