Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Jüri Jaanson kohtus sellel nädalal Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika Instituudi vanemteaduri Tanel Alumäega, kes seotud arvutitele kõnetuvastusprogrammi rakendusviiside väljatöötamisega. Kohtumise järel on Jaanson optimistlik, et tehnika areng pakub vaegkuuljatele peatselt täiendavaid kommunikatsioonivõimalusi.

„Kuuldeaparaate kasutavad vaegkuuljad ei ole võimelised eristama kõnet, mis levib elektrooniliste kommunikatsioonikanalite kaudu. See teeb kuulmisprobleemidega inimestele võimatuks osasaamise näiteks otseülekandena transleeritavatest uudistest ja ühiskondlik-poliitilistest saadetest ning ühtlasi lülitab nad välja ühiskondlikust elust,“ rääkis Jaanson, kes vaegkuuljate murede lahendamise parlamendisaadikuna oma südameasjaks võtnud.

„Infokommunikatsioonitehnoloogia areng ühiskonnas on jõuline ja pöördumatu. Üha rohkem uusi võimalusi videoloengute näol kasutatakse nii gümnaasiumides kui kõrgkoolides. See sunnib vaegkuuljaid otsima alternatiive ja tihtipeale ahendab võimalusi isegi haridusest osasaamiseks. Eeltooduga jäetakse üks kogukonnagrupp infokommunikatiivses maailmas ühiskonnast suhtlusest, haridusest ja infost kõrvale. See aga ei ole õigusriigile kohane,“ selgitas Riigikogu liige.

TTÜ küberneetika Instituut on välja töötanud kõnetuvastusprogrammi raadiosaadetest kuuldava kõne esituseks tekstina. Kõnesaated tekstina on kättesaadavad internetileheküljel http://www.phon.ioc.ee/dokuwiki/doku.php?id=projects:tuvastus:veebituvastus.et ja selliste programmide tulevikust Jaanson ning Tanel Alumäe kõnelesidki.

„Kohtumisel Tanel Alumäega sain kinnitust, et kõnetuvastusprogramm on võimeline transkribeerima staatilistes oludes kõneldavat teksti, paraku praegu veel mitte reaalkiirusega ja vigadeta. Otsesaadete automaatseks subtiitritega varustamiseks peab teadus veel arenema. Olen siiski lootusrikas, et asjad edenevad ja teadlaste saavutusi vaegkuuljate abistamiseks üha enam kasutada saab,“ ütles reformierakondlasest parlamendisaadik.

Ka teatrietenduste vaegkuuljatele mõistetavaks muutmise tehniliste lahenduste otsimisega tegelenud Jüri Jaanson kinnitab, et Eestis on vähemalt 50 000 vaegkuuljat ning nendele inimestele täisväärtusliku elu pakkumisega tuleb senisest süsteemsemalt tegelda.

 

 

Tagasiside