Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna võttis Riigikogu üksmeelselt vastu valitsuse poolt algatatud äriseadustiku ja veel üheteistkümne seaduse muutmise seaduse.

„Riigikogu astus oma tänase otsusega taas ühe pika sammu, muutmaks Eesti ettevõtluskeskkonda sõbralikumaks ja läbipaistvamaks. Juba lähiajal võetakse kasutusele uued e-teenused, millest olulisimad on kindlasti võimalus avada internetis äriühingu pangakonto samaaegselt äriühingu asutamisega, võimalus saada interneti kaudu teada, kas ennast füüsilisest isikust ettevõtjaks nimetanu ikkagi on tegelikult FIE, ning kõigi juriidiliste isikute majandusaasta aruannete operatiivne avalikustamine internetis,” märkis Riigikogu õiguskomisjoni liige Erik Salumäe.

„Kõik praegu Maksu- ja Tolliametis registreeritud füüsilisest isikust ettevõtjad peavad 2009. aasta jooksul kandma ennast äriregistrisse. See mõjub kindlasti positiivselt ettevõtluse läbipaistvusele, kuna äriregistri andmed on avalikud ning see võimaldab FIE-de ja nende tegevuse kohta saada koheselt andmeid ja ühtset statistikat,” rääkis Salumäe lisades, et FIE-de ümberregistreerimine on veel ka riigilõivuvaba.

Reformierakondlasest parlamendi liige selgitas, et mittetulundusühingud, kes praegu esitavad oma majandusaasta aruande Maksu- ja Tolliametile, peavad alates 2010. aastast esitama selle kohtu registriosakonnale. „Aruanne avalikustatakse internetis ja nii on kõigil asjasthuvitatud koostööpartneritel võimalik kiirelt saada informatsiooni, kas tegemist on usaldusväärse ja jätkusuutliku ühinguga.”

Kehtiva korra kohaselt võib majandusaasta aruandeid esitada registrile nii paberkandjal kui elektrooniliselt. Alates 2010. aastast saab aruande esitada ainult elektrooniliselt. Kui aruande esitajal ei ole endal võimalik seda elektrooniliselt teha, näiteks puudub ID-kaart, siis saab ta aruande esitada notari vahendusel. „Aruannete elektrooniline esitamine võimaldab need registri poolt kiiresti avalikustada ning kuna register ei pea enam skaneerima paberaruandeid, siis kasutatakse palju otstarbekamalt ka registrite tööjõudu,” rõhutas Salumäe.

Lisainformatsioon:

Erik Salumäe
Riigikogu õiguskomisjoni liige, Reformierakond

Tel. 508 4203

Tagasiside