Riigikogu rahanduskomisjon ei saanud opositsiooni muudatusettepanekuid toetada, kuna neil puudusid tõsiselt võetavad katteallikad, ütles riigieelarve teisel lugemisel rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd (Reformierakond).

Sõerdi silmis on tervitatav, kui riigikogu teeb valitsuse esitatud eelarvekavas sisulisi muudatusi ning aitab seda paremaks teha. Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ettepanekutest ei paista tema hinnangul sisulist eelarvepositsiooni parandamist, kuigi IRL kritiseeris valitsust vähese eelarveülejäägi pärast.

„Ei ole arusaadav, millist eesmärki täidab näiteks muudatusettepanekuna välja käidud valitsuse 22 miljoni euro suuruse reservfondi vähendamine poole võrra. Selle sees on näiteks päästeautode soetamine summas 3,3 miljonit eurot; 3,8 miljonit eurot toetust Euroopa Liidu IT-agentuurile ja 3,2 miljonit eurot võimalike tagastusnõuete katteks Euroopa Komisjonile. On selge, et seda raha sealt ära võtta ei saa, mistõttu kulude kokkuhoiu ettepanek on vaid näiline,“ selgitas riigikogu liige.

Avalikkust eksitava sisuga on tema sõnul ka ettepanek kärpida ministeeriumide ning valitsusasutuste majandamiskulusid viis protsenti.

„Viidati asjaolule, et riigieelarves on tavaliselt järgmisse aastasse üle viidava raha hulk suur ja et liiga palju kulutatakse aasta viimasel kuul. Nende summade põhilise osa moodustavad tegelikult kasutamata investeeringute vahendid, mis pole läinud käiku näiteks riigihangete vaidlustamise tõttu. Seega sisuliselt tähendaks viieprotsendine majandamiskulude kärbe näiteks maanteeameti puhul 3,5 miljoni euro mahus teehoiukulude piiramist,“ ütles Sõerd.

Rahanduskomisjoni liikme silmis ei ole põhjendatud ka 2011. aastal vastu võetud tulumaksuseaduse muutmine, tõstes tulumaksumäära ühe protsendipunkti võrra, nii nagu on soovinud Keskerakond oma muudatusettepanekus.

„Majanduskeskkonda halvendavat, maksukoormust üldiselt ja sealhulgas tööjõumaksude koormust tõstvat muudatusettepanekut ei saanud rahanduskomisjon toetada,“ lisas ta.

 

Tagasiside