Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd ütles pärast Reformierakonna fraktsiooni kohtumist maksuameti juhi Valdur Laidiga, et näeb ohtu, et maksulaekumised jäävad veel väiksemaks kui lisaeelarves ennustatud.

Sõerdi sõnul torkab silma suur ebakõla aasta kolme esimese kuu tulu- ja sotsiaalmaksu ning käibemaksu laekumistes. “Lisaeelarvega korrigeeriti nii sotsiaalmaksu kui ka käibemaksu laekumise prognoose ühtlaselt 6-7% allapoole võrreldes eelmise aasta maksulaekumistega. Esimese kolme kuuga kukkus käibemaksu laekumine aga 20% võrreldes eelmise aastaga. Samas sotsiaalmaksu laekumine oli esimeses kvartalis tervikuna oluliselt stabiilsem. Sotsiaalmaksu laekumist toetas ka avalik sektor, sest avaliku sektori palgakulu lisaeelarvega ei vähendatud,” selgitas Sõerd.

Tema sõnul on eriti märkimisväärset käibemaksu laekumise vähenemist oodata mais ja juunis, kui laekuvad vastavalt aprilli ja maikuu käibemaksu deklaratsioonid. “Kasvab ka käibemaksu võlgade ja esitamata deklaratsioonide osakaal. Ka siseriiklik müük esimeses kvartalis veel kasvas, siis edaspidi on juba näha ka siin langevat trendi,” hoiatas Sõerd.

“Lisaeelarve aluseks olev prognoos on tehtud ilma valitsuse kriisimeetmete mõjudeta, aga nende meetmete tegelik mõju võib jääda oodatust kesisemaks, juhul kui lisaeelarvega ettenähtud meetmeid ei pikendata. Eelkõige puudutab see palgatoetuse meedet. Töötus pole tippu veel saavutanud. Valitsus eeldab majanduse kiiret taastumist, aga see sõltub ka välispartnerite nõudluse taastumisest ja katkenud tarneahelate ennistamisest. Majanduse taastumise kiirusest sõltuvad ka maksulaekumised aasta teises pooles,” lisas Sõerd.

Tema sõnul oli kolmel esimesel kuul silmatorkavalt kehv ka kütuseaktsiisi laekumine, mille üheks põhjuseks oli ka eelmise aasta detsembrikuu oluliselt suurem kütuse varumine. “Aga siis oleks pidanud olema ka eelmisel aastal maksutulude ülelaekumine, mida aga eriti näha polnud. Kui kütuseaktsiisi laekuski eelmisel aastal veidi rohkem kui planeeritud, siis käibemaks jäi ka eelmisel aastal planeeritud mahus laekumata,” märkis Aivar Sõerd.

Tagasiside