Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Reformierakonna fraktsiooni nimel riigieelarve vastuvõtmisel kõne pidanud Aivar Sõerd märkis, et järgmise aasta vastutustundlik eelarve keskendub Eesti elu paremaks muutmisele – paraneb lastega perede heaolu ja kasvavad inimeste sissetulekud.

Sõerd selgitas riigikogu ees kõneldes, et kui opositsiooni silmis puudub rahanduspoliitikas pikem visioon, siis majanduskasvu edendamine ja riigi konkurentsivõime tõstmine on igal juhul õige, kohane ja vajalik eesmärk, samamoodi nagu ka inimeste toimetuleku ja heaolu tõstmine.

Ta tõi välja, et Eesti julgeoleku tugevdamine on rõhutatult kaalukas eelarveprioriteet ning kaitsekulud suhtes sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasvavad 2,07 protsendini, mis vastab NATO soovituslikule tasemele.

„Lisaks politsei ja sisejulgeoleku töötajate palgatõusule on prioriteediks idapiiri väljaehitamine. Kaitse-eelarve mahus 451 miljoni eurot tagab Eesti kaitsevõime arengu ja valmisoleku vastata muutunud julgeolekukeskkonna väljakutsetele,“ rääkis riigikogu rahanduskomisjoni liige.

„Majanduskeskkonda iseloomustab üldine maksukoormus, see jääb 33 protsendi tasemele SKP-st, mis on tunduvalt madalam kui Euroopa Liidus keskmiselt ja tagab meie konkurentsivõime teiste riikidega võrreldes. Tööjõumaksude osakaal meil veidi langeb, mis tuleneb põhiliselt tulumaksuvaba miinimumi ja pensionide maksuvaba tulu tõstmisest. Seega jätkub ka järgmisel aastal juba eelmistel aastatel alanud tööjõumaksude osakaalu vähenemine,“ lausus Sõerd.

„Majanduse arengu seisukohalt on olulisel kohal avaliku sektori investeeringud. Seda rõhutas ka Rahvusvaheline Valuutafond IMF oma värskes raportis ja märkis seal ühtlasi, et nende suurem osakaal võrreldes teiste riikidega on meie tunnusjoon. Avaliku sektori investeeringute maht järgmisel aastal on 480 miljonit eurot, mida on 13,5 protsenti enam kui tänavu,“ lisas ta.

Riigikogu liige juhtis tähelepanu sellele, et eelarvest saavad tuge ka need sektorid, mis on praegu raskustes: seoses kriisiolukorraga toetatakse piima- ja sealihasektorit täiendavalt 7,6 miljoni euroga, millest üks osa makstakse välja juba käesoleval aastal.

Tuleva aasta eelarve maht on 8,9 miljardit eurot ehk 358 miljonit eurot suurem kui 2015. aastaks riigieelarves kavandati.

Valitsussektori eelarvepositsioon on tuleval aastal struktuurses ülejäägis 0,6 protsenti SKP-st. Riigieelarve on koostatud võttes aluseks majanduskasv 2,6 protsenti SKP-st.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige

Aivar Sõerd
[email protected]
+372 5062676

Tagasiside