Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Ligi 40% Eesti inimestest peab e-valimisi ebausaldusväärseks ja leiab, et Riigikogu valimistel toimus e-valimiste osaline võltsimine, selgub uuringufirma Norstat hiljuti läbiviidud küsitlusest.

Küsimusele, kas teie arvates on Eestis e-valimised usaldusväärsed, vastas „jah“ 36,6% ning „pigem jah“ 17,6% inimestest. „Ei“ vastas 14% ja „pigem ei“ 24,3%. „Ei tea“ vastas 7,6% küsitletutest.

Küsimusele, kas usute, et 2023. aasta Riigikogu valimistel toimus e-valimiste osaline võltsimine, vastas „jah“ 22,1% ja „pigem jah“ 17,6%. „Ei“ vastas 35,6% ja „pigem ei“ 12,5%. „Ei tea“ vastanuid oli 12,2%.

Samuti küsiti inimestelt, mida tuleks teha, et lahendada e-valimistega seotud probleemid. 43,2% vastanutest leidis, et e-valimisi ei peaks katkestama, kuid tuleks parandada vead. 23,6% arvas, et e-valimised tuleks lõpetada. 18,9% leidis, et e-valimised tuleks katkestada kuni probleemid lahendatakse. 8% arvates ei tule teha mitte midagi. „Ei tea“ vastas 6,3%.

EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul näitab uuring veenvalt, et e-valimiste vastu pole ühiskonnas piisaval määral usaldust. „Kui lausa 40% valijatest arvab, et e-valimised ei olnud ausad, on tegemist legitiimsusprobleemiga, mis võib laieneda kõigile valitavatele institutsioonidele,“ ütles Martin Helme.

„EKRE leiab jätkuvalt, et Eestis peaks e-valimised lõpetama vähemalt niikauaks, kui töötatakse välja usaldusväärne ja põhiseadusele vastav viis nende läbiviimiseks. Kõigile valijatele pakutakse Euroopa riikidest ainult Eestis internetihääletust. Euroopas usutakse, et veebihääletus ei taga salajasust ja see muudab võltsimise liiga lihtsaks. Peale selle ei ole Eesti e-valimistel tagatud meie põhiseaduses nõutud ühetaolisus, sest e-hääletuse viis erineb paberhääletamise viisist. Praegusel kujul tekitab e-valimine usaldamatust valimistulemuste vastu ja kahtlusi riigivõimu legitiimsuses.“

Uuringufirma Norstat viis ligi tuhande osalejaga küsitluse läbi 2023. aasta aprilli lõpus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Riigikogu fraktsiooni tellimusel.

 

Tagasiside