Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eile toimus Riigikogu Riigikaitsekomisjonis unikaalne ja huvitav loeng  „Vabadussõjalaste teema Riigikogus – kas suurendab või vähendab Eesti psühholoogilist kaitset?“ Esinejaks ajaloodoktor Jaak Valge.

Jaak Valge esines komisjonis selle liikmete Mart Helme (EKRE) ja Jaanus Karilaidi (KE) kutsel. Oma esinemises markeeris ja kummutas professor Valge levivaid väärarusaamu. Ta pidas mõistlikuks 1934 aasta riigipöörde hukkamõistmist Riigikogu poolt ja vabandamist Vabadussõjalaste järeltulijate ees. Jaak Valge sõnul vajab Vabadussõjalaste teemakäsitlus erilist tähelepanu, sest tänasel kujul ta pigem lahutab ühiskonna erinevaid gruppe, kuid psühholoogilise kaitse vaatevinklist võiks hoopis liita. NSVL nägi 1933, 1934 erilist vaeva, et likvideerida Vabadussõjalaste liikumine kuna võimule saades oleks tekkinud nende eestvedamisel tugev nõukogude vastane nn Balti blokk. Just sotsiaaldemokraatide (August Rei) vedamisel  ja kihutustööl sai vapside liikumine resoluutse ja kiire lõpu, mis poleks võimalik olnud ilma Pätsi ja Laidoneri tegutsemiseta. Igal juhul oleks 1939 olnud Eesti jaoks teistsugune, kui idanaaber poleks ässitanud tol hetkel sisepoliitilisi konkurente üksteise kallale. Praegu töötab Jaak Valge Luxemburgi arhiivides, et välja selgitada Vabadussõjalaste ühe juhi Artur Sirgi salapärase surmaga seotud asjaolusid. Jaak Valge valmistab ette uusi põnevaid publikatsioone, et anda rohkem teadmisi meie ajaloo hämarate tahkude kohta.

Riigikaitsekomisjon võttis saadud informatsiooni teadmiseks. Komisjoni aseesimehe Mart Helme meelest on tore, et Eesti ajaloo valged laigud saavad aina rohkem tõsiteaduslikku ja objektiivset katet, mitte päevapoliitilist ja subjektiivset häma.

Tagasiside