Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liikmed esitasid 11. jaanuaril arupärimise peaministrile Juhan Partsi sobilikkusest Euroopa Kontrollikotta.

Estonian Airi maksejõuetuse ja süstemaatilise halva majandamise eest vastutab loomulikult kogu valitsus, kuid eelkõige lasub vastutus valdkonnaministril. Juhan Parts sai majandus- ja kommunikatsiooniministriks aprillis 2007, püsis sellel kohal kuni märtsini 2014. Just Partsi ajal toimus Estonian Airi taasriigistamine, korduvad rahasüstid firma pankroti vältimiseks, aga ka erakordselt ebaõnnestunud personalivalikud nii nõukogusse kui tegevjuhi kohale. Partsi vastutusel on ka segadused Elroni käivitamisel ning võimetus tagada sujuv reisirongiliiklus. Ministrina vastutab ta Eesti Energia ülikallite ning ebaõnnestunud riskiprojektide eest Jordaanias ja USA-s, samuti küsitavate siseriiklike investeeringute eest, näiteks Auveres. Tema vastutuse ajal toimusid pidevad tegevjuhi vahetused EAS-is ning asutusele heideti ette politiseeritust ja ebasihipärast rahastamist. Ära ei saa ka unustada, et minister Parts magas täielikult maha kuritarvitused Maanteeametis, vabastades selle ameti juhi alles meedias ilmunud skandaalide järel.

Seoses sellega pärisid konservatiivid aru, milliseid isikuid on valitsus kaalunud veel Eesti esindajaks Euroopa Kontrollikojas. Millised on peaministri ja valitsuse kriteeriumid nimetatud ameti täitmisel? Millistel kaalutlustel peab peaminister Juhan Partsi kompetentseks isikuks Euroopa Kontrollikotta? Kas peaminister mõistab, et eespool nimetatud ja mitmed teised äpardused Juhan Partsi karjääri jooksul muudavad ta avalikkuse jaoks kõlbmatuks Euroopa Kontrollikoja ametisse ning tema kandidatuur riivab avalikkuse õiglustunnet? Mida tähendab peaministri jaoks väljend “poliitiline vastutus” ja kas konkreetselt Juhan Partsi kõrgele Euroopa ametikohale nimetamine on peaministri hinnangul vastutusega kaasaskäiv karistus või pigem preemia?

Peaminister Taavi Rõivas ei näinud Partsi nimetamises sobivaks kandidaadiks probleemi, ehkki valitsuse istungil ei ole seda küsimust veel arutatud. „Olen öelnud ka varem, et pean Juhan Partsi tugevaks kandidaadiks kontrollikoja liikme kohale. Ainuüksi fakt, et tegemist on endise peaministriga, lisab Juhan Partsile rahvusvahelist kaalu ning loomulikult on oluline ka tema kogemus riigikontrolöri ja majandusministrina. Eesti huvides on saata kontrollikotta tugev kandidaat. Ka riigikontrolör Alar Karis vastava ala vaieldamatu spetsialistina on öelnud oma kirjas rahandusministrile, et Juhan Partsi mitmekülgne töökogemus Eesti riigi teenistuses on hea eeldus Euroopa Kontrollikoja liikmele esitatavate kõrgete nõudmiste täitmiseks. Praegune kontrollikoja liige Kersti Kaljulaid on öelnud, et Juhan Parts on pädev kuuluma Euroopa Kontrollikotta ja tema tsitaat ütleb veel selliselt: “Selles ei saa mingisugust kahtlustki olla. Pole kuskil öeldud, et peab olema inimene, kes ei ole kunagi poliitikaga kokku puutunud. Ma olen selles mõttes nõus, et poliitilise karjääri olemasolu ei peaks ka minu hinnangul olema takistus mittepoliitilisel ametikohal töötamiseks tulevikus.“

Rohkem kandidaate Euroopa kontrollikotta seni esitatud pole.

Tagasiside