Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

11.12.17 tuli riigikogu täiskogu istungil vastamisele Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon arupärimine, mis oli seotud Politsei- ja Piirivalveameti ridamisi läbikukkunud vormivarustuse hangetega.

EKRE fraktsiooni liikme Uno Kaskpeiti sõnul pole suudetud korraldada isikkoosseisu normaalset varustamist vormiriietusega. PPA koostatud ja välja kuulutatud hanked on ridamisi läbi kukkunud: “Kirjumat seltskonda piiril pole varem nähtud – luitunud, kulunud ja rikkalikuma toonivalikuga vormivarustust kandvate piirivalvuritega saab tutvuda iga piiriületaja,“ sõnas

Arupärimisele vastanud siseminister Anvelt oli sunnitud möönma, et  kahjuks ei ole senini Politsei- ja Piirivaleametil vormivarustuse täisteenusena hankimine õnnestunud, kuna sellist täisteenuse lahendust ja vastavate PPA mahtude juures varasemalt Eestis kunagi tehtud ei ole. Ta tunnistas, et ei ole näinud ette kõiki sellise hangetega kaasnevaid keerukusi ja seonduvaid riske. Senine Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja varade ja hangete alal, härra Tuisk oli aga lahkunud ametist omal soovil mõned nädalad tagasi.

Endise piirivalvekoloneli Kaskpeiti sõnul, tuleb sellele probleemile vaadates pilku heita aastaisse 2008–2009, kui alustati politsei ja piirivalve seaduse väljatöötamisega ehk piirivalve hävitamisega, et need kaks erineva ideoloogiaga teenistust kokku lüüa. „Siseministriks oli siis seltsimees Pihl. Need kaks erinevat organisatsiooni liideti 2010. aastal. Sellele järgnes kaks-kolm aastat sondeerimist ja 2013-2014 aastal algas piirivalvurite ümberriietamine läänepiirkonnas ja piiripunktides politseivormi. Rohelisel piiril ei õnnestunud sinist mundrit neile selga toppida, sest see ei sobi kokku ümbritseva looduse ja maastikuga. Kui visata pilk lähiajalukku, siis kogu selle aja jooksul on asja juures olnud kolm silmatorkavat parteid: suured isamaalased IRL, Reform ja sotsid.”

Uno Kaskpeit selgitas ministrile, et parandada välivormide väljanägemist piiril on vanemad piirivalvurid toonud kodust noorematele kolleegidele oma vanu korralikke rohelisi välivormi pükse ning ühe paari on temagi annetanud piiril olevatele meestele. Seepeale nõudis minister tungivalt nende nimesid, kellele riided on antud. Kaskpeit ei riskeerinud aga antud infot avaldada, sest arvestas ministri pikka miilitsatöö kogemust koos sealt kaasasaadud mentaliteeti, võiks aus ülestunnistamine nii mõnelegi teenistuses olevale piirivalvurile kalliks maksma minna.

Rohkem infot

Uno Kaskpeit, EKRE fraktsiooni liige, Riigikogu õiguskomisjoni aseesimees

mobiil 50-43-343

Tagasiside