Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas parlamendile eelnõu, et tühistada juurdepääsupiirangud Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni materjalidele.

„Aastatel 1993 – 2012 pandi Eesti Pangas VEB Fondiga seonduvalt toime võltsinguid ja finantsmahhinatsioone ning varjati sellekohast infot ametnike ja avalikkuse eest. See on murendanud avalikkuse usaldust riigiinstitutsioonide vastu. Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni materjalide jätkuv salastamine aga süvendab umbusku ausasse õigusemõistmisesse,” ütles Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme.

„On viimane aeg varjamine lõpetada, sest fondi loomise ajal juhtis Eesti Panka Siim Kallas, kes kandideerib Eesti presidendiks. Tänaseni puudub avalikkusel info, kes võtsid Venemaa pankadest välja 32 miljonit dollarit Eesti ettevõtjatelt pärit fondi raha ning kuhu raha edasi liikus. Ometi on andmeid, et asjaga on seotud Reformierakonnaga seotud isikuid ning need nimed on uurimiskomisjoni materjalidest läbi käinud.“

Riigikogu kantselei on seni keeldunud VEB Fondi uurimiskomisjoni salvestisi avalikustamast, viidates isikuandmete kaitsele ning sellele, et salvestistel olevate isikuandmete avalikustamiseks puudub seaduslik alus ja komisjoniga koostööd teinud inimeste nõusolekud.

„Isikuandmete kaitse reeglid on muutunud kohati absurdseks. Näiteks Riigikogu Kantselei on öelnud, et VEB Fondi uurimiskomisjoni salvestiste kuulamiseks on vaja Vahur Krafti ja Siim Kallase enda luba,“ ütles Helme. „Meie leiame, et isikute privaatsusõigus, informatsioonilise enesemääramise õigus ja isikuandmete kaitse vajadus ei kaalu antud juhul üles avalikkuse huvi. Juurdepääsupiirangud salvestistel olevale teabele tuleb lõpetada.“

2013 aastal moodustatud VEB Fondi uurimiskomisjoni ülesanneteks oli VEB Fondimoodustamise, töökorralduse, juhtimise ja aastate 1993–2012 jooksul sooritatud toimingutega seotud asjaolude väljaselgitamine. Uurimiskomisjoni poolt avaldatud lõpparuande kohaselt kuulati istungitel kokku ära 49 isikut.

LISAINFO

Martin Helme

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees

Tel 533 00002

Tagasiside