Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon andis neljapäeval riigikogus menetlusse seaduseelnõu, mis vähendaks parteide riiklikku rahastamist praegusega võrreldes poole võrra. Lisaks võrdsustaks seadus kõigi riigikogus esindatud erakondade riigieelarvest saadava rahasumma.

Seaduseelnõud riigikogus üle andes ütles Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme, et viimastel aastatel on maksumaksja taskust parteisid rahastatud aastas üle viie miljoni euro eest. Rahvakogus oli parteide rahastamise vähendamine ja valimiskulude piiramine üks keskseid teemasid ning praegune rahastamiskord riivab väga tugevalt rahva õiglustunnet. „Kuigi Konservatiivne Rahvaerakond pooldab parteide riikliku rahastamise täielikku lõpetamist, anname endale aru, et selleks siin saalis toetust ei leia ning pakume kompromissina välja variandi, et riigieelarvelist rahastamist vähendataks poole võrra,“ ütles Helme. Ühtlasi näeb seaduseelnõu ette, et kõik Riigikogus olevad parteid saavad raha võrdses summas, kuna Konservatiivne Rahvaerakond ei pea õigeks, et riikliku rahastamist käsitletakse preemiana valimistulemuse eest. Lisaks kokkuhoiule riigieelarves tooks riikliku rahastamise vähendamine kaasa ka valimiskampaania kulude vähenemise, mis oleks samuti kooskõlas rahva ootusega vähem raiskavate kampaaniate järele.

Parteide rahastamist toetab lisaks Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonile ka Vabaerakond, kes esitas sarnase eelnõu samal istungil veidi hiljem.

Tagasiside