Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

30.04.2015
Pressiteade

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon Riigikogus saatis täna Õiguskantslerile avalduse, milles palub tal algatada põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse Riigikohtus Eesti- Vene piirilepingu vastavuse osas Eesti Vabariigi Põhiseadusele.
Konservatiivide fraktsioon Riigikogus on seisukohal, et Valitsus on sellist lepingut sõlmides läinud vastuollu Põhiseadusega. Muu hulgas on loovutatud Vene Föderatsioonile ligi 2300 ruutkilomeetrit Tartu Rahulepingu järgset EV territooriumit koos loodusvarade kui rahvusliku rikkusega selle eest mingit hüvitist Venemaalt saamata.
Fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul on Valitsus piirilepingut sõlmides nõustunud mitte ainult Stalini okupatsioonirežiimi poolt määratud ENSV piiridega vaid tehtud on veel täiendavaid territoriaalseid loovutusi praegu Eesti kontrolli all olevate alade arvelt. See õõnestab otseselt meie riiklikku järjepidevust, seab kahtluse alla Rahvusvahelise õiguse kehtimise printsiibid ning osutab suure karuteene Ukraina rahvale, kes üritab tagasi saada Venemaa poolt äsja okupeeritud Krimmi ja teisi territooriume.
Uue riigipiiri lepingu kohaselt Tartu rahulepinguga piire faktiliselt enam alles ei jää ja see on sügavas vastuolus Põhiseaduse mitmete paragrahvidega, mis meie riigipiiri määratlevad.
Konservatiivide fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas, kes on ühtlasi piirilepingut käsitleva raamatu autor, ütles, et Õiguskantsleril puudub lõplik pädevus riiklike lepingute põhiseadusele vastavuse hindamise osas, küll aga omab ta õigust pöörduda Riigikohtu poole, kes saab langetada lõpliku seisukoha. Seetõttu saatiski fraktsioon Õiguskantslerile avalduse, et algatada vastav menetlus ja nii selgitada välja sõlmitavate lepingute vastavus EV Põhiseadusele.
Rohkem infot
Martin Helme
EKRE fraktsiooni esimees, telefon 6316349
530002
Anti Poolamets
EKRE fraktsiooni nõunik, telefon 6316613,
56914374

Tagasiside