Täna 15.oktoobril toimus Riigikogu täiskogu istung, kus oli esimesel lugemisel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poolt esitatud seaduseelnõu SE32 erakondade rahastamise vähendamisest poole võrra. Teine oluline seadusemuudatusettepanek oli see, et riigieelarvest tulev toetus jagatakse Riigikogu erakondade vahel proportsioonis ehk võrdselt. Selle järgi hakkaksid kõik erakonnad saama aastas võrdselt 450 000 eurot. Praegu läheb erakondadele üle 5 miljoni euro aastas maksumaksja raha ja EKRE eesmärk on seda vähendada.

Eelnõu ettekandja, EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul riivab helde rahastamissüsteem selgelt rahva õiglustunnet. Lisaks on raha riigieelarves alati liiga vähe või olukord on pingeline. “See oleks üks kokkuhoiukoht, “ütles Helme. “Me leiame, et erakondade sisedemokraatiale mõjub äärmiselt hästi, kui nad peavad eelkõige tegelema oma liikmemaksude korjamisega ja n-ö elavate liikmete juurde tekitamisega, mitte ei ela väga mugavalt igakuiselt arvele potsatavast maksumaksja rahast. Kuna tegemist on riigieelarve kulu vähendamisega, siis sellel ei ole riigieelarvele mingit negatiivset mõju, vaid pigem positiivne. Tulevikus hakkaks iga-aastane summa riigieelarvest erakondadele olema senise 5 miljoni asemel 2,7 miljonit.”

Saadikute reaktsioonid olid erinevad. Seaduse vastu oli näiteks Jaanus Marrandi Sotsiaaldemokraatide fraktsioonist, kes pidas seaduseelnõud EKRE populismiks, trikitamiseks ja väitis koguni, et EKREt rahastatakse välismaalt : “Vaadates teie tegevust siin, et järsku oli mõne muu riigi toetus teile, mitte ainult Eesti riigi toetus” Kriitiline oli ka Viktor Vassiljev KE fraktsioonist, kes pidas konservatiivide seadusinitsiatiivi lausa palaganiks?

Kuid eelnõu sai ka palju positiivset vastukaja. Vabaerakonna fraktsiooni liige Jüri Adams ütles, et see on kindlasti läbimurde algus. Sellest teemast on palju räägitud, aga senikaua läbimurret ei ole olnud. Meil on hea meel, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on võtnud selle teema ka enda eeskavas olulisele kohale. Eesti Vabaerakonna fraktsiooni üleskutse on järgmine: et lugupeetud rahvaesindajad oma erakondade liikmetena, tulge palun sellest vanglast, kuhu te olete kas sattunud või läinud, välja! Teeme selle asja mõistlikult korda”

Vabaerakond tuli välja ka oma seaduseelnõuga SE33 parteide rahastamise osas, mis järgnes kohe konservatiivide eelnõule ka täiskogu päevakorras.VE initsiatiiv oli mõnevõrra teistsugune, kuid kandis sama eesmärki – vähendada parteide ületoitmist. Ka see eelnõu läbis esimese lugemise.

Lepiti kokku ja seda pooldasid ka paljude teiste fraktsioonide saadikud, et tulevikus võiks kõne alla tulla seaduseelnõude ühendamine, kuid mitte mingil juhul ei tohiks see hea algatus sumbuda vanade erakondade mugava elu harjumuste sisse, vaid jõuaks välja seaduseni.

Tagasiside